Paralajmërimi për kallëzimin në SPAK, Gjonaj: Meta ka në dorë vetëm dorëheqjen e vet

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Pas deklaratës që Presidenti Meta i bëri Ministres së Drejtësisë, Etilda Gjonajt, për paralajmërimin se do ta kallëzonte penalisht  në SPAK, ka ardhur edhe reagimi i ministres.

Nëpërmjet një postimi në rrjetet sociale, Gjonaj shprehet se është e gatshme për t’u përgjigjur para Prokurorisë së Posaçme kundër Krimit të Organizuar dhe Korrupsionit.

Ndërkohë, sa i përket faktit që Meta tha se e ka humbur besimin e tij si ministre dhe duhet të japë dorëheqjen, Gjonaj thekson se “Presidenti ka në dorë vetëm dorëheqjen e tij”.

Kujtojmë se Presidenti Meta paralajmëroi të kallëzojë në SPAK ministren Gjonaj, pasi tha se është ajo që ka kërkuar botimin në Fletoren Zyrtare të vendimit të Këshillit të Emërimeve në Drejtësisë për pikëzimin e kandidatëve për në Gjykatën Kushtetuese ku Arta Vorpsi radhitej e para.

Reagimi i plotë i Gjonat:

E përshëndes Presidentin që pas disa shfaqjesh publike pa ekuilibër etik, ka zgjedhur t’i drejtohet SPAK me një kallëzim penal për mua; një marrëzi e radhës po të paktën në rrugë institucionale, madje drejt një institucioni të dalë nga Reforma që ai lufton pa fre!

Jam e gatshme t’i përgjigjem ligjërisht, me të gjithë përgjegjësinë po edhe me krenarinë që i përkas Frontit të Reformës në Drejtësi, denigruesit botërisht të njohur të kësaj reforme jetike! Sa për dorëheqjen zotëria ka në dorë vetëm të tijën dhe të askujt tjetër./Fjala.al

Të fundit

Bashës nuk i del inati me kthimin e Berishës në PD: “Pazar për Xhaçkën”

Shpëtimi i mandatit të Olta Xhaçkës nga Kuvendi, në leximin politik të Lulzim Bashës është një pazar tjetër mes...

Çfarë po sjell era Bardhi për PD-në e Rithemelimit

Po ajo mënyrë funksionimi: E paqartë, e pa vendosur, e dyzuar dhe pa ide. Rithemelimi nën drejtimin e Gazmend Bardhit si numri dy, nuk...

Parashikimi i motit 15 Prill 2024, si do të ndryshojnë temperaturat

Vendi ynë, do të vijojë nën ndikimin e kushteve të qëndrueshme atmosferike, duke bërë që moti i kthjellët dhe i ngrohtë të jenë dominant. Kjo...

Shqipëria, e gjashta për vdekjet më të larta nga aksidentet rrugore në Europë

Ndonëse kanë ardhur në ulje, vdekjet nga aksidentet rrugore në Shqipëri mbeten ndër më të lartat në Europë. Sipas INSTAT, në vitin 2022, 164 persona...

Lajme të tjera

Web TV