Përplasja e studentit me Ramën, ish-zv.ministri: Duhet elitë e re universitare

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Taulant Muka, ish-zv.ministër i Arsimit, thotë se vendi ka nevojë për një elitë të re universitare. Ai e komenton si të turpshëm mosreagimin e dekanëve dhe të rektorit të Universitetit të Mjekësisë ndaj përplasjes së një studenti me kryeministrin Edi Rama.

“Diploma juaj biletë për arratisje”, bërtiti dje studenti në Pallatin e Kongreseve teksa Rama po mbante fjalimin në ceremoninë e diplomimit të Universitetit të Mjekësisë. Kryeministri iu përgjigj protestës së studentit duke kërkuar që t’i jepeshin ilaçe për qetësim.

“Është i turpshëm mosreagimi i dekanëve dhe rektorit të Universitetit të Mjekësisë, por edhe profesoratit të mjekësisë, ndaj komunikimit të kryeministrit të vendit në ceremoninë e diplomimit të studentëve të mjekësisë. Aksidenti i djeshëm dhe fjalori i përdorur nga kryeministri duke tallur një student, tregon edhe një herë nevojshmërinë e krijimit të një elite të re universitare që ja kthen universitetin njerëzve të dijes dhe ka kurajën t’i thojë politikës larg duart nga universiteti! Kryeministri i vendit duhet të kuptojë se universiteti është hapësirë ku kultivohet fjala e lirë dhe kritika, dhe jo ku mblidhen pleqtë e fshatit të kuvendojnë duke ndjekur parimin e unit njësoj sikurse ndodh në mbledhjet e qeverisë”, shkruan Muka.

“Nga prindër të dorëzuar nuk mund të lindin studentë të revoltuar!”


Të fundit

Lufta në Ukrainë/ Forcat ruse po konsolidojnë pozicionin në Mariupol

Rusia po konsolidon praninë e saj ushtarake në qytetin port të pushtuar të Mariupolit duke ndërtuar një bazë të...

Liderët e BE vijnë të martën në Tiranë, zbardhen marrëveshjet që priten të firmosen

Më 6 dhjetor, për herë të parë Shqipëria do të presë liderët e vendeve të Bashkimit Europian në samitin me vendet e Ballkanit Perëndimor. Në...

“Gratë e ish-burrave të mi më kanë inat”, Rudina Dembacaj i befason të gjithë

Moderatorja dhe aktorja Rudina Dembacaj, para se të martohej me Mark Frrokun, ka qenë e lidhur me regjisorin Eduart Grishaj dhe më pas me...

SHBA-ja prezanton bombarduesin e ri bërthamor

Ashtu siç pritej, detajet specifike të kësaj fluturakeje kanë mbetur sekrete Forcat ajrore të Shteteve të Bashkuara kanë prezantuar bombarduesin e ri bërthamor, B-21, i...

“Dëshira” e Olsa Muhametit bëhet realitet! Bora Zemani rikthehet në “Për’puthen”

Bora Zemani i ka thënë “po” ftesës së Olsa Muhametit për t’u rikthyer sërish në “Për’puthen”. Lajmin e ka bërë me dije vetë moderatorja gjatë...

Lajme të tjera

Web TV