Ç’po ndodh në Ballkan/ Nga kush ka frikë Serbia? I blen Rusisë armët e fuqishme

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Pjesa e parë e sistemit të mbrojtjes ajrore Pancir S1 e Rusisë iu dorëzua ushtrisë serbe ditën e sotme. Këtë e bëri të ditur vetë ministri serb i Mbrojtjes, Aleksandër Vulin. Rusia zbarkoi sistemin mbrojtës ajror S1 përmes avionëve të saj.

Vulin theksoi se ky sistem është i vetmi i këtij lloji në rajon.

“Serbia vijon të forcojë fuqinë e saj të sistemit mbrojtjes dhe të rrisë potencialin e saj ushtarak”, thuhet në një deklaratë të Ministrisë serbe të Mbrojtjes.

Rusia dhe Serbia kishin rënë dakord që vitin e kaluar, përmes një marrëveshjeje ku Beogradi deklaronte blerjen e një e sistemit mbrojtës ‘Pancira S1’, i përbërë nga gjashtë sisteme individuale për të forcuar sistemin ushtarak të Serbisë.

Të fundit

Mungesa e përqendrimit, normalitet apo një sëmundje e re mendore?

Me siguri nuk ju ndodh rrallëherë që të humbisni krejt pa pritur në mendime teksa jeni duke kryer një...

3 fëmijët në arrest, nëna në hetim/ Policia zbardh ngjarjen horror në Durrës

Policia e Durrësit në deklaratë për mediat ka zbardhur detaje nga vrasja horror në Durrës, ku  H.M 19-vjeç ka vrarë babain e saj P.M. Sipas...

Ashpërsohen masat për ndotësit e mjedisit gjoba nga 13-26 milionë lekë për shkelësit

Ashpërsohen gjobat për të gjitha ato subjekte apo individë që shkaktojnë ndotjen e mjedisit apo hapësirave publike, por fokusi është vënë tek ndotja e...

PS fushatë anëtarësimesh të reja/ Veliaj: Rezultati është te kutia e votimit

Fushata e anëtarësimeve të reja në Partisë Socialiste ka vijuar edhe në Njësinë 7 në kryeqytet. Drejtuesi Politik i PS për Qarkunt e Tiranës, Erion...

Rama ndan lajmin e bukur: Shqipëria është destinacioni më i mirë në Evropë për 2023

Kryeministri Edi Rama ka ndarë në rrjetet sociale një lajm shumë të mirë për të shqiptarët. Barometri i Turizmit i OKB-së ka bërë të...

Lajme të tjera

Web TV