Ishte me leukemi/Shërohet për 15 ditë fëmija i parë në botë, ja kura që përdorën mjekët

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Testuar me sukses në Spitalin e Fëmijëve “Bambino Gesù” në Romë, një trajtim që zbut efektet anësore të CAR-T duke pastruar gjakun e pacientëve.

Vitet e fundit, terapia CAR-T ka revolucionarizuar trajtimin e kancereve të gjakut që nuk i përgjigjen kimioterapisë: Limfocitet T të pacientit merren, riprogramohen për të njohur qelizat neoplastike dhe më pas riintezohen.

Megjithatë, në një të tretën e rasteve, reagimi inflamator i dëshiruar, mund t’i shpëtojë kontrollit dhe të kompromentojë funksionet jetësore të pacientit leukemik të trajtuar me imunoterapi. është i ashtuquajturi sindromi i lëshimit të citokinës, ndërmjetësuesit e inflamacionit dhe sepse, i cili në raste të rënda mund ta çojë pacientin drejt vdekjes. Deri më tani, sindromi është trajtuar me ilaçe që nuk mund të kontrollojnë gjithmonë gjendjen inflamatore, si dhe shtypjen e sistemit imunitar, shkruan La Republica.

Në përpjekje për të kufizuar këtë efekt anësor, pa ndikuar në efektivitetin e terapisë së gjeneve, muajt e fundit mjekët e Kujdesit Intensiv Pediatrik zona Rossa dhe ata të Onkologjisë dhe Hematologjisë Pediatrike të “Bambino Gesu” i Romës kanë eksperimentuar me sukses me një qasje të re: të pastrohet shpejt dhe në mënyrë selektive gjaku.

Në studimin e botuar në revistën Critical Care Explorations, Dr. Gabriella Bottari dhe kolegët raportojnë rastin e parë të një 14-vjeçari që vuan nga një formë e rëndë e leuçemisë limfoblastike akute – forma më e zakonshme në moshën pediatrike, e cila çdo vit në Itali ka rreth 400 raste të reja – trajtohet me CAR-T në kombinim me hemoperfuzionin ekstrakorporal, pas fillimit të një forme shumë serioze të sindromës së lëshimit të citokinës. Pacienti i ri, i shtruar në kujdesin intensiv pediatrik në fakt kishte shfaqur vështirësi të mëdha të frymëmarrjes në baza inflamatore një javë pas infuzionit të CAR-T dhe u shpëtua nga mjekët. Më pas u largua shëndoshë e mirë nga spitali vetëm 15 ditë nga dita e shtrimit.

Të fundit

Vrasja e 50 vjeçarit në Durrës, arrestohet njëri nga djemtë e tij

Arrestohet djali i madh i familjes Meta për vrasjen e kryefamiljarit në Durrës. Gazetari Leonidha Musaj raportoi më herët...

Ekspertët thonë se po krijohet në heshtje një trend i ri për bukurinë

Mbase nuk e keni vënë re, por në botën e bukurisë ka aktualisht një lëvizje, sipas së cilës, minimalizmi konsiderohet shumë. Për të qenë...

“Nuk e ka ekzekutuar vajza”/ Karamuço nxjerr detaje nga vrasja e 50-vjeçarit në Durrës!

Eksperti i kriminalistikës, Ervin Karamuço thotë se vrasja e 50-vjeçarit Pëllumb Meta nuk mund të jetë kryer nga vajza e tij 19-vjeçare Hygerta Meta. Në...

Parlamenti gjerman miraton projektligjin për legalizimin e kanabisit

Ligjvënësit gjermanë kanë miratuar legalizimin e kanabisit në vend. 407 deputetë votuan në favor të legjislacionit të paraqitur nga koalicioni qeverisës, i përbërë nga...

Shi dhe erë e fuqishme, çfarë na pret nga nesër

Moti gjatë fundjavës që na pret, do të dominohet nga reshje të përqendruara më shumë në disa qarqe të vendit. Edhe pse nuk parashikohen...

Lajme të tjera

Web TV