OSBE/ Rama si ministër i Jashtëm në Moskë, nis takimin me Lavrov

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Është duke u zhvilluar në Moskë takimi midis Edi Ramës dhe Sergey Lavrov. Rama ndodhet në Rusi në kuadër të Presidencës së OSBE-së dhe njëkohësisht si ministër i Jashtëm i Shqipërisë, ndaj dhe vizita e tij e parë po zhvillohet me ministrin e Jashtëm rus.

Konflikti në lindje të Ukrainës, e banuar nga rusët, është në krye të agjendës 1 vjeçare të Presidencës shqiptare të OSBE-së. Kjo çështje do të jetë edhe pika kryesore e takimit Rama-Lavrov.

Pak javë më parë Rama ishte edhe në Kiev, ku diskutoi mbi këtë çështje me liderët ukrainas.

Nuk dihet nëse takimet e Ramës do të vijojnë në Moskë me liderë të tjerë rus, pasi agjenda nuk është bërë publike.


Të fundit

SHBA-ja prezanton bombarduesin e ri bërthamor

Ashtu siç pritej, detajet specifike të kësaj fluturakeje kanë mbetur sekrete Forcat ajrore të Shteteve të Bashkuara kanë prezantuar bombarduesin...

“Dëshira” e Olsa Muhametit bëhet realitet! Bora Zemani rikthehet në “Për’puthen”

Bora Zemani i ka thënë “po” ftesës së Olsa Muhametit për t’u rikthyer sërish në “Për’puthen”. Lajmin e ka bërë me dije vetë moderatorja gjatë...

Fazën me eliminim direkt e hap sfida Holandë-SHBA, publikohen formacionet zyrtare

Holandë – SHBA është sfida e parë e fazës së 1/8-ave të “Katar 2022”, e cila nis në orën 16:00. Tashmë trajnerët respektive, holandezi...

Samiti i BE në Tiranë/ Policia rrethon zonën, protesta e PD nuk do lejohet në Bulevard

Fëmijë me prindërit duke ecur të shkujdesur përpara këtij posteri që paralajmëron mbajtjen e samit të BE-s, mbase pa e kuptuar se të martën...

Tronditëse: Zhduken dhjetëra fëmijë shqiptarë në Angli

BBC sapo ka publikuar një lajm të bujshëm për zhdukjen e 39 fëmijëve shqiptarë që kanë kaluar kanalin e La Manshit gjatë muajve të fundit...

Lajme të tjera

Web TV