Budallaçkë e vogël, ty të shkon Nexhmija!

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Nga Elona Caslli

“ Budallaçkë e vogël” ka qenë një këngë, që ke kënduar në festival shoqja Shkurta. Vendosa ta risjell në vëmendjen tënde dhe të ndërhyj në titull, për të çnderuar shoqen Nexhmije.

-Budallaçkë e vogël, ty të shkon Nexhmija!

Budallaçkë e vogël, me hartimin që ke bërë për nëna Mijen, në ditën e shporrjes nga jeta, nuk ke bërë gjë tjetër, veçse ke vërtetuar përmbajtjen tënde dhe dashurinë tënde pa kushte kundrejt familjes Hoxha.

Budallaçkë e vogël, a e ke hapur ndonjëherë dollapin e nëna Mijes?!

Hape, budallaçkë e vogël! Do të gjesh mijëra skelete brenda atij dollapi!

Apo mos ndoshta e ke hapur Budallaçkë e vogël dhe i ke numëruar kufomat e nëna Mijes?!

Nuk do të më çudiste aspak ky fakt. Madje imagjinoj që mund të keni luajtur me kufomat.

Me pak fjalë, Budallaçkë e vogël, loja e kukullave është zëvendësuar me lojën e kufomave.

I ke thënë nëna Mijes në mëngjes- A luajmë kufomash?!

Dhe nëna Mija, një grua që vinte era gjak, e ka pasur fort në zemër këtë lojë.

Keni ngrënë mëngjes dhe keni luajtur me kufomat deri në mesditë; pastaj nëna Mija duhet të hante drekë.

Me përpikmërinë që nëna Mija vriste fëmijë e të rritur, po me atë përpikmëri ushqehej.

Pastaj, Budallaçkë e vogël, sipas hartimit që ke shkruar, pasdite i bëje foto nëna Mijes.

Këndin e dritës, kush e zgjidhte Budallaçkë e vogël?!

Yt shoq nuk ka qenë për një kohë të gjatë pranë teje. Ka qenë i mbyllur atje, tek ai vendi, ku nëna Mija dërgoi elitën e kombit dhe krijoi Njeriun e Ri.

Ti je Njeriu i Ri, budallaçkë e vogël.

Nëna Mija me siguri të ka premtuar që do ta nxirrte nga ai vend, teksa shkruante kujtimet e xhelates mbi fletën e bardhë.

Lexo edhe :  Një nga hitet më të dëgjuara, kënga e Luiz Ejllit renditet e dyta në listën e Eurovision

Nëna Mija, i realizonte të gjitha planet, ke shkruar ti. E realizoi dhe planin për ta nxjerrë nga ai vendi, tët shoq.

Ligjet zbatohen veçse për popullin. Për familjen Hoxha nuk ka ligj.

Budallaçkë e vogël,je nuse tek thertorja e familjes Hoxha!

Ti nuk ke hyrë nuse, në një familje normale. Ke hyrë nuse në një thertore!

Nëse për shqiptarët e ndershëm, kur largohen nga jeta, thuhet- U hapën dyert në shtëpinë e filanit, për nëna Mijen thuhet:

– U hapën dyert e thertores Hoxha.

Post Scriptum- Budallaçkë e vogël, kujdesu kur të bësh kafet tek thertorja Hoxha.Mos abuzo me sasinë e kafes, se mund të ndodhë që të gjykohesh, ashtu siç u gjykua nëna Mija.

Zbardhet testamenti i Nexhmije Hoxhës: “Jo! Unë nuk njoh zot…”

I biri braktis Nexhmije Hoxhën, nuk i shkon në varrim

Të fundit

Zhdukja e bletëve, kërcënim serioz për ekosistemin

Bashkimi Evropian ka bërë të ditur se është në përgatitje e sipër të një plani që ka të bëjë...

“Je ulli pa kokrra”, zihen dy kunatat: Je hasmi numër një, më ke ftohur zemrën

Pjesa e dytë e “Shihemi në Gjyq”, rubrikës së “E diela shqiptare” në Tv Klan ka nisur me tone të ashpra mes Marias dhe...

Ish-kryeministri izraelit: Putini premtoi se nuk do ta vriste Zelensky-in

Ish-Kryeministri i Izraelit Naftali Bennet, i cili shërbeu për pak kohë si ndërmjetës në fillim të sulmit rus në Ukrainë, thotë se Presidenti Vladimir...

Erdogan kërcënon vendet perëndimore që mbyllën konsullatat në Stamboll: Do e paguani!

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan, tha sot se vendet perëndimore do të paguajnë për mbylljen e përkohshme të konsullatës së tyre në Stamboll javën e kaluar...

Myrto Uzuni i pandalshëm me Granadën në LaLiga, kryeson bindshëm listën e golashënuesve

Sulmuesi i Shqipërisë, Myrto Uzuni, vazhdon të dhurojë spektakël me Granada-n. Bomberi kuqezi e gjeti përsëri rrugën e rrjetës në ndeshjen që ekipi i tij...

Lajme të tjera

Web TV