Vendimi: Këto janë produktet që do të lirohen nga taksa 100%

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Analisti Armend Muja i ka bërë një analizë vendimit të kryeministrit Kurti për heqjen me kushte të taksës 100%

Këto janë produktet që do të lirohen nga taksa 100%

Vendimi për Taksen (Pika 1): Në piken 1 te Vendimit te Qeverise Kurti thuhet se që me 15 mars do të hiqet tarifa 100% ndaj lendës së parë.

Nuk duket se ka ende ndonjë klasifikim te importeve që përbejnë lendën e parë sipas HS Klasifikimit. Por, përafërsisht, kjo nënkupton se tarifa 100% është hequr ndaj rreth 50% te importeve nga Serbia.

Pra, nga 15 marsi importet si metale baze, dru, xham, qeramike mund të lirohen nga detyrimi tarifor (Grafiku Kaltër).

Produktet finale ushqimore qe me parë janë servuar në supermarket lirohen në fazën e dytë (1 prill) – nëse janë plotësuar parakushtet e listuara në Vendim.

Të fundit

VIDEO/ Flamuri i PD-së “hyn” me dron në shtëpinë e BBV, mesazh për Luizin

Luiz Ejlli, i konsideruar si ‘luani’ i këtij edicioni të Big Brother VIP, siç duket do të jetë edhe...

VIDEO / Plas sherri mes vajzave në emision: Kujdes me mu se t’i thej gishtat!

Gisela dhe Briki janë dy nga konkurrentet në emisionin “Përputhen”, ku djem dhe vajza mblidhen për të gjetur shpirtin binjak. Megjithatë, jo gjithmonë dashuria triumfon,...

“Plani i fshehtë për arrestimin e Dakos”/ Ish-drejtuesi i policisë tregon skemën

Ish-drejtuesi i policisë Arben Hajdarrmataj tha në emisionin Now në Euronews Albania se në kohën kur Fatmir Xhafaj ishte ministër i Brendshëm ishte përgatitur...

Para pak muajsh mundi kancerin/ Ndahet nga jeta në mënyrë të papritur aktorja meksikane

Rebecca Jones, aktorja e njohur meksikane, ka ndërruar jetë në moshën 65-vjeçare herët në mëngjesin e sotëm. E njohur për rolin e saj si antagoniste në...

Shkolla e Policisë “përjashton” ekselentët/ S’lejohen ata mbi 30 vjeç apo që mbajnë syze

Në muajin shkurt 2023, Policia e Shtetit, njoftoi se janë hapur 300 vende vakante për punonjës policie. Kandidatët duhet të paraqiteshin deri më 15...

Lajme të tjera

Web TV