“Në shtrat me armikun”, gratë e Evropës së pushtuar në krahët e nazistëve

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Në  shtrat me armikun: Foto të marra nga PoW-t, gjermanë që tregojnë se si gratë në Evropën e pushtuar, hidheshin në krahët e nazistëve

‘Kërcyer’ mbi krahët e të dashurve apo duke u përqafuar në mes të rrugës, shumë nga gratë në periudhën e luftës naziste në Europë arratiseshin me pushtuesit e tyre gjermanë.

Një përmbledhje e fotografive, shumë prej të cilave u gjetën në mesin e sendeve të të burgosurve gjermanë të luftës, tregon femrat të veshura, deri diku dhe të zbuluara, ndërsa disa edhe me uniformën gjermane të trupave SS, të gjitha të shoqëruara me të dashurit e tyre, oficerë nazistë.

Të tjera imazhe tregojnë gra që pinë në kafene, duke luajtur në dëborë apo të shtrira në livadhe me bar me të dashurit e tyre gjermanë.

Ndërsa disa u dashuruan me të vërtetë me pushtuesit e tyre nazistë, gra të tjera kishin pak zgjedhje për të mbijetuar. Shumë prostituta franceze u mbytën, u rrahën dhe u ruajtën kokat në publik pasi kishin fjetur me pushtuesit gjermanë.

Oficerët nazistë ndoqën me entuziazëm shumë prej shtëpive më të famshme të Parisit dhe klubet e natës, dhe propaganda e dyqaneve të Hitlerit reklamoi gjurmët e objekteve të lehta të kuqe si Le Chabanais pranë Luvrit.

Madje, trupat gjermane morën kontrollin e disa bordeleve parisiane dhe pretendonin që ato të kishin standarde të larta të higjienës. Shumë nga gratë franceze që kishin marrë pjesë në ‘bashkëpunime horizontale’ (duke pasur marrëdhënie seksuale me trupat okupatore) u dënuan, duke u mbajtur kokën me forcë e duke ua rruajtur në publik. Këto gra marshuan nëpër rrugë, duke u turpëruar. Pastaj, varësisht se sa partizane kishin qenë në punën e tyre, gratë gjithashtu ishin turpëruar duke u shkopsitur veshjet, dhe duke u rrahur në mënyra të ndyra në shenjë përçmimi.

Lexo edhe :  Dëshmia e vajzës nga Tirana që u internua në moshën 10 vjeçare: Mësuesja ime e pashpirt..

Një numër i madh viktimash ishin prostituta, të cilët thjesht kishin bërë tregti me gjermanë dhe francezët.

Të tjerat ishin thjesht adoleshente që kishin pasur lidhje me ushtarët nazistë. Por kishte dhe gra që kishin bërë aborte apo që ishin akuzuar për zbavitje me gjermanët.

Burimi: dailymail.co.uk

Përgatiti për botim L. Veizi/ FJALA

   

 

 

 

Të fundit

Ngjela bën paralajmërimin e fortë: Do të dal në zgjedhje me partinë time

Një deklaratë befasuese është bërë sot në një program televiziv nga avokati Spartak Ngjela ku u shpreh se në...

VIDEO/ Inter triumfon ndaj Genoas, Kristjan Asllani gjen golin e parë me zikaltërit

Inter siguron fitoren e 12-të në 12-të ndeshje radhazi në të gjitha kompeticionet, ndërsa mori tri pikët në ndeshjen ndaj Genoa-s në “San Siro”. Sfida...

NATO nuk mund të ruajë Shqipërinë dhe Kosovën nga shqiptarët antiperëndimorë

Nga Mero Baze, Kur u ndërtua baza ushtarake e Kuçovës, që sot u bë bazë e NATO, qyteti quhej Qyteti “Stalin”. E ndërtuar një vit...

Fansi i Marilyn Monroe bën ‘çmendurinë e pazakontë’ pas vdekjes së ikonës së bukurisë

Një fans i vjetër e Marilyn Monroe po shpenzon mijëra paratë e tij për të bërë fushatë për Akademinë për t’i ofruar asaj një...

Hapja e bazës ajrore të NATO-s në Shqipëri merr vëmendjen e Reuters dhe Associated Press

Hapja e bazës ajrore të NATO-s ditën e sotme në Kuçovë ka marrë vëmendjen e mediave më të mëdha ndërkombëtare Reuters dhe Associated Press. Fakti që kjo bazë...

Lajme të tjera

Web TV