Tërmeti/ Nuk aplikuan online, banorët: Pallati nuk u vlerësua siç duhet

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

E premtja e 28 shkurtit ishte afati i fundit për regjistrimin online në portalin “Shtëpia ime” për të përfituar një nga programet e rindërtimit. Por banorët e pallatit nr 8 në lagjen nr 5 në qytetin e Durrësit refuzuan të aplikonin pasi kërkonin vlerësim të thelluar të dëmeve që ka pësuar pallati nga tërmeti i 26 nëntorit. Sipas tyre shkalla e përcaktimit të dëmit nuk është e saktë.

Pallati ka çeduar më shumë se 62 cm dhe është futur në shkallën DS2, edhe po të aplikojmë do të jetë fallco, nuk ka rrugë për të aplikuar, nuk aplikojmë me shkallë DS2, kur është DS5“. Nuk jemi dakord, duam të vlerësohet me DS5, ne kërkojmë të drejtën tonë, verifikim të saktë të dëmit“,

Këto ishin dhe pretendimet e thëna nga vetë banorët.

Rreth 42 familje dolën para Bashkisë së Durrësit në shenjë proteste, pasi kërkojnë një vlerësim të thelluar të pallatit. Bashkia e Durrësit më herët ka reaguar në lidhje me këtë pallat ku tha se vlerësimi do të bëhet nga instituti i ndërtimit, por ndërkohë banorët duhet të vijonin me aplikimin on-line për të përfituar nga rindërtimi.

Të fundit

Zhdukja e bletëve, kërcënim serioz për ekosistemin

Bashkimi Evropian ka bërë të ditur se është në përgatitje e sipër të një plani që ka të bëjë...

“Je ulli pa kokrra”, zihen dy kunatat: Je hasmi numër një, më ke ftohur zemrën

Pjesa e dytë e “Shihemi në Gjyq”, rubrikës së “E diela shqiptare” në Tv Klan ka nisur me tone të ashpra mes Marias dhe...

Ish-kryeministri izraelit: Putini premtoi se nuk do ta vriste Zelensky-in

Ish-Kryeministri i Izraelit Naftali Bennet, i cili shërbeu për pak kohë si ndërmjetës në fillim të sulmit rus në Ukrainë, thotë se Presidenti Vladimir...

Erdogan kërcënon vendet perëndimore që mbyllën konsullatat në Stamboll: Do e paguani!

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan, tha sot se vendet perëndimore do të paguajnë për mbylljen e përkohshme të konsullatës së tyre në Stamboll javën e kaluar...

Myrto Uzuni i pandalshëm me Granadën në LaLiga, kryeson bindshëm listën e golashënuesve

Sulmuesi i Shqipërisë, Myrto Uzuni, vazhdon të dhurojë spektakël me Granada-n. Bomberi kuqezi e gjeti përsëri rrugën e rrjetës në ndeshjen që ekipi i tij...

Lajme të tjera

Web TV