Ndërron jetë Vito Kapo, ish-drejtuese e lartë në komunizëm

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Një tjetër drejtuese e lartë gjatë periudhës së komunizmit në Shqipëri, Vito Kapo, ka ndërruar jetë sot në moshën 97 vjeçare. Përpara viteve ’90, ajo ka mbajtur postin e ministres së Industrisë së Lehtë dhe ishte kryetare Bashkimit të Grave.

Vito Kapo ishte gruaja e Hysni Kapos, ish-zv.kryeministër dhe një prej drejtuesve kryesorë të periudhës së errët të komunizmit në Shqipëri.

Vito Kapo u lind më 9 nëntor 1922 në Nivan të Zagorisë. Më 1941 mbaroi Institutin “Nana Mbretneshë” të Tiranës. Më 1943-44 ishte anëtare e sekretare organizative e Komitetit Rajonal të Partisë Komuniste për Gjirokastrën. Në korrik-nëntor 1944 punoi si sekretare e diktatorit Enver Hoxha pranë Shtabit të Përgjithshëm në Helmës dhe Odriçan.

Pas ardhjes në fuqi të komunistëve, në korrik 1945 deri në maj 1946 punoi atashe shtypi në legatën shqiptare në Beograd, ku i shoqi shërbeu si ambasador. Më vonë u emërua Drejtoreshë e Arsimit të Lartë dhe për një kohë shumë të gjatë ka drejtuar Bashkimin e Grave të Shqipërisë.

Nga viti 1982 deri më 1990 ka qenë ministre e Industrisë së Lehtë.

Burri i saj, Hysni Kapo, konsiderohet si një prej përgjegjësve kryesorë për krimet e ndodhura gjatë komunizmit në Shqipëri.

Të fundit

Myrto Uzuni i pandalshëm me Granadën në LaLiga, kryeson bindshëm listën e golashënuesve

Sulmuesi i Shqipërisë, Myrto Uzuni, vazhdon të dhurojë spektakël me Granada-n. Bomberi kuqezi e gjeti përsëri rrugën e rrjetës në...

Presidenti Biden mban më 7 shkurt fjalimin mbi gjendjen e vendit

Presidenti Joe Biden pritet të mbajë të martën në Kongres fjalimin e dytë të përvitshëm mbi gjendjen e kombit. Por a do të jetë...

Qeveria e Serbisë në komunikatën zyrtare e pranon Kosovën Republikë

Presidenti serb, Aleksandër Vuçiç, ditë më parë raportoi në Parlamentin e Serbisë, për planin franko-gjerman dhe bisedimet me Kosovën. Vuçiç, në përfundim të seancës së...

Shtetet e fuqishme botërore bien pre e hakerave, mes tyre dhe Italia

Një “sulm masiv” kibernetik duke përdorur virusin ‘ransoware’, u zbulua sot nga ekipi i mbrojtjes së sigurisë kompjuterike në Itali, të Agjencisë Kombëtare të...

Bayern Munchen fiton me goleadë në transfertën e Wolfsburgjt, Musiala realizon një perlë

Pas disa barazimeve radhazi, Bayern Munchen është rikthyer te fitorja në kampionat. Bavarezët triumfuan 2-4 në transfertë ndaj Wolfsburg. Ekipi i Nagelsmann vendosi ndeshjen...

Lajme të tjera

Web TV