Vullneti i PS, drejtësia e barabartë, Gjonaj: “Ta harrojnë ata që janë mësuar të mbyllin dosjet”

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Vullneti i Partisë Socialiste është drejtësia e barabartë për të gjithë dhe ta harrojnë ata që janë mësuar të mbyllin dosjet e zullumeve në kurriz të shqiptarëve. Ky ishte mesazhi i Ministrja e Drejtësisë Etilda Gjonaj, e cila i është përgjigjur nga Kongresi i PS dhe akuzave të ngritura ndaj saj ditët e fundit teksa deklaroi se janë frytet e para të reformës në drejtësi që kanë tkurrur krimin e organizuar dhe kanë nxjerrë jashtë kontrollit gjuhën e politikës së vjetër.

“Sikur 100 herë të kthehesha mbrapsht po 100 herë do i bashkohesha këtij fronit. Sikur 100 herë më shumë baltë dhe propagandë të duhet të duroj për vete e familjen time, 100 herë më shumë do i them vetes e të tjerëve kjo luftë ia vlen dhe do të bëhet sepse është një luftë për Shqipërinë, për qytetarët e këtij vendit, për të ardhmen e fëmijëve tanë. Ta harrojnë ata që janë mësuar të mbyllin kapakët e dosjeve të zullumeve të tyre në kurriz të Shqipërisë e qytetarëve shqiptarë se e thyejnë vullnetin e PS për ta bërë Shqipërinë europiane duke e bërë drejtësinë të barabartë për të gjithë”, tha Gjonaj.

Sipas saj populli shqiptar po merr në dorë armën ligjore dhe se e vetmja garanci për drejtësi është Partia Socialiste. “Reforma në drejtësi është ende në kantier, ajo ende nuk ka dhënë shumë prej fryteve të saj por më besoni që janë këto fryte të para që kanë tkurrur krimin e organizuar dhe kanë nxjerrë jashtë kontrollit gjuhën e politikës së vjetër. Populli shqiptar po merr në dorë armën ligjore. E vetmja garanci që shqiptarët të shohin më në fund dritën e drejtësisë jemi ne PS”, deklaroi ministrja e Drejtësisë.

Lexo edhe :  Meta paralajmëron “tërmet” në parti: Do bëj Rithemelim prej vërteti të PL më 27 prill

Në fund ajo citoi shkrimtarin e njohur Dritëro Agollin për reformën në drejtësi.

“Dua të citoj patriarkun Dritëro Agolli 2 ditë para miratimit të reformës në drejtësi: ‘Kam dëgjuar se mbi 90% e popullit e do këtë reformë. Unë e besoj këtë shifër që jepet. Kur ke popullin me vete, beteja është fituar, është revolucion’. Ky revolucion është misioni ynë dhe kush do tentojë ta ndajë do të marrë përsëri e përsëri shuplakën e popullit”, theksoi Gjonaj.

Të fundit

Emrat e rinj të ambasadorëve dhe të emisarëve të BE-së në Ballkanin Perëndimor

Ajo që ishte kuptuar kohë më parë nga burimet diplomatike të Radios Evropa e Lirë, lidhur me rotacionin e...

Presidenti Begaj sot në Kosovë, takim ‘kokë më kokë’ me Osmanin!

Presidenti Bajram Begaj ndodhet në Kosovë, me ftesë të presidentes Vjosa Osmani. Begaj u nis drejt Kosovës pasditen e djeshme. Sot është parashikuar që Presidenti...

Panik në një plazh/ Droni në det tmerron pushuesit, menduan se fluturoi nga Irani

Zhvillimet e fundit në Lindjen e Mesme shtojnë shqetësimet e të gjithëve. Të prekur nga ngjarjet, disa plazhistë në një plazh të Heraklionit kur...

Largoni stresin! 4 përfitimet e meditimit në lëvizje dhe si ta bëni

A ju duket sfidues meditimi? A është e vështirë për ju qëndrimi ulur gjatë meditimit? Atëherë do të ishit mëse të lumtur të dinit...

Këmbimi valutor/ Çfarë po ndodh sot me monedhat e huaja?

Sot, më 15 prill 2024, dollari amerikan, blihet me 94.6 lekë dhe shitet me 95.5 lekë. Euro, blihet me 101 lekë dhe shitet 101.7 lekë. Franga...

Lajme të tjera

Web TV