Bashkë për 60 vite, i ndan coronaviusi. Historia që po ‘prek’ botën

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Historia e Gene, 89-vjeç dhe bashkëshortes së tij Dorothy, 88-vjeçe na ka prekur të gjithëve. Gene Campbell është shtruar në Spitalin Qendrorë të Uashingtonit, pasi është diagnostikuar me coronavirusin e ri, Covid-19.

Gene dhe gruaja e tij Dorothy që kur u martuan para 60-viteve nuk janë ndarë asnjë moment nga njëri tjetri. Por coronavirusi i ri e ka detyruar Gene të karantinohet në një shtëpi të moshuarish, ku dhe po kurohet.

Dorothy, 88-vjeçe edhe pse e pa fuqishme për të ecur e viziton çdo ditë të shoqin e saj. E shoqëruar nga djali i saj ajo afrohet me vështirësi drejt dhomës ku i shoqi i saj qëndron dhe vendos njërën dorën në dritare që të jetë sa më afër. E vetmja mënyrë për të komunikuar duket se është vetëm përmes telefonit.

Shumë afër dhe shumë larg njëkohësisht, zemërthyer, Dorothy largohet nga dritarja drejt makinës. Një histori dashurie dhe shprese në kohën e koronavirusit.

Coronavirusi i ri , Covid-19 u ka marrë jetën 3.200 njerëzve në të gjithë botën dhe rreth 100.000 të tjerë janë infektuar. Kina, vendi ku coronavirusi shpërtheu në dhjetor të 2019 ka shënuar numrin më të lartë të vdekjeve dhe njerëzve të infektuar. Gjendja alarmante paraqitet Korenë e Jugut dhe Itali të cilat kanë indetifikuar me mijëra persona të infektuar.

Shtetet e Bashkuara raportojnë 164 persona të infektuar, 11 vdekje dhe 19 persona të shëruar nga coronavirusi. /Fjala.al

 


Të fundit

Manchester City mposht Arsenalin dhe kalon në raundin tjetër të FA Cup

Goli i Nathan Ake vendosi sfidën Manchester City-Arsenal. Dueli i raundit të 1/16-ve në FA Cup, u mbyll 1-0...

Besnikë dhe të qëndrueshëm, me këto shenja do të keni një marrëdhënie perfekte

Personat që i përkasin shenjave të mëposhtme njihen si të qëndrueshëm dhe besnikë. Demi Askush nuk e vlerëson partnerin e tij më shumë se sa një...

Largimi i shqiptarëve, eksperti i punësimit tregon ‘çelësin’: Frenimi i emigracionit..

Në kushtet e largimit të fuqisë punëtore nga vendi, eksperti për çështjet e punësimit Erald Pashai, sugjeron rritjen e pagës mesatare në 850 euro...

Rrëfehet ish-e dashura e McGonigal: I gjeta në shtëpi çantë me para më tha se…

Charles McGonigal kishte një lidhje jashtë martesore, pa e ditur se ky raport do i kushtonte shumë! Duket se qenë Allison Guerriero, e dashura e...

Peleshi për VOA: Nuk ka siguri kibernetike 100%, kërkon kombinim të shumë faktorëve

Ministri i Mbrotjes Niko Peleshi thotë se lufta në Ukrainë ka rritur dyfish shqetësimin në Ballkan dhe se ky rajon mbetet një vatër e...

Lajme të tjera

Web TV