Koronavirusi/ Bëni si them unë, por jo çfarë bëj unë ( Video epike)

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

E gjithë bota është alarmuar nga koronavirusi i ri që ka përfshirë shumë shtete, Covid-19. Koronavirusi shpërtheu në fund të vitit të kaluar në Kinë dhe tani është përhapur në më shumë se 80 vende të botës.

Organizata Botërore e Shëndetit, OBSH, njofton se numri i rasteve të infektuara nga koronavirusi kalojnë 100.000, ndërsa numri i personave që kanë humbur jetën janë 3.200 në të gjithë botën. Ndërkohë që të gjitha qeveritë e vendeve kanë paralajmëruar për rrezikshmërinë e koronavirusit, ata gjithashtu kanë udhëzuar përmes medias sesi të kujdesemi ndaj tij.

Disa rregulla themelore të higjienës të publikuara nga Ministria e Shëndetësisë Shqipëri,  që çdo kush prej nesh duhet ti zbatojë janë:


Ndërkohë në rrjetet sociale është duke qarkulluar një ‘video epike’, e një zyrtareje e cila këshillon qytetarët se si të mbrohen nga koronavirusi. Por ajo që të gjithë mbetën të habitur është fakti që vetë zyrtarja nuk i përmbahet këtyre rregullave.

Në momentin që ajo thotë: “Duke nisur që sot mundohuni të mos prekni fytyrën sepse një nga mënyrat kryesore për përhapjen e virusit është kur prek gojën, hundën ose sytë.”, dhe në atë moment ajo njomë gishtin me pështymë për të shfletuar faqen e materialit që kishte përpara./Fjala.al


Të fundit

“Di shumë gjëra”/ Gazetarja i kthehet Oltës: Zoti nuk u kursye aspak për ty përse po…

Këtë javë Olta Gixhari e ka zhvilluar lojën e saj me “kërcënime”. Siç nuk i ka hije një gruaje,...

Vrasja që tronditi vendin/ Flet djali i viktimës në Gramsh: Mos ma njëllosni babain

Nipi i Xhevit Sinanit ka folur pas krimit të rëndë në Gramsh, ku i moshuari vrau gruan dhe vëllain e tij. Djali i viktimës, Shaqir...

E reja humbi jetën disa ditë pas lindjes/ Materniteti “Koco Gliozheni”: Në momentin që..

Materniteti  “Koco Gliozheni” ka reaguar pasi një 30-vjeçare humbi jetën disa ditë pas lindjes. Përmes një deklarate zyrtare, SUOGJ “Koco Gliozheni” thekson se lindja e...

Transferimi më i shtrenjtë në histori të Premier League, Chelsea zyrtarizon Enzo Fernadez

Chelsea ka konfirmuar zyrtarisht se ka transferuar mesfushorin argjentinas Enzo Fernandez nga Benfica. Për klubin londinez ky është transferimi më i shtrenjtë në histori të...

Agron Duka zbulon ‘formulën’, ja si do i fitojë opozita zgjedhjet e 14 majit

Kreu i PAA-së, Agron Duka ka treguar “formulën” se si opozita të fitojë zgjedhjet e 14 majit. Duka theksoi se opozita duhet bashkuar rreth kandidatit...

Lajme të tjera

Web TV