Është hapur kufiri me Greqinë? Raportohet për mbërritjen e 50 sirianëve të parë në Shqipëri

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

(Foto ilustruese)

Të paktën 50 refugjatë sirianë raportohet se kanë mbërritur gjatë natës së djeshme dhe mëngjesit të sotëm në territorin shqiptar. Ata kanë hyrë nga kufiri i Shqipërisë me Greqinë, në zonën e Gjirokastrës.

Greqia po përballet me një fluks shumë të madh refugjatësh sirianë, pas vendimit të Turqisë për të hapur kufijtë dhe për të lejuar nisjen e tyre drejt Evropës. Autoritetet shqiptare nuk kanë njoftuar për asnjë masë shtesë në kufirin në jug të vendit.

Mësohet se 50 refugjatët sirianë janë strehuar në qendrën e pritjes që ndodhet 2 km në veri të qytetit të Gjirokastrës.

Pak ditë më parë u raportua se Qeveria planifikon ngritjen e 6 qendrave pritëse për refugjatët sirianë, të cilat do të ngrihen kryesisht në zonat e Gjirokastrës dhe Korçës, por edhe në Lezhë.

Të fundit

Presidenti Biden mban më 7 shkurt fjalimin mbi gjendjen e vendit

Presidenti Joe Biden pritet të mbajë të martën në Kongres fjalimin e dytë të përvitshëm mbi gjendjen e kombit....

Qeveria e Serbisë në komunikatën zyrtare e pranon Kosovën Republikë

Presidenti serb, Aleksandër Vuçiç, ditë më parë raportoi në Parlamentin e Serbisë, për planin franko-gjerman dhe bisedimet me Kosovën. Vuçiç, në përfundim të seancës së...

Shtetet e fuqishme botërore bien pre e hakerave, mes tyre dhe Italia

Një “sulm masiv” kibernetik duke përdorur virusin ‘ransoware’, u zbulua sot nga ekipi i mbrojtjes së sigurisë kompjuterike në Itali, të Agjencisë Kombëtare të...

Bayern Munchen fiton me goleadë në transfertën e Wolfsburgjt, Musiala realizon një perlë

Pas disa barazimeve radhazi, Bayern Munchen është rikthyer te fitorja në kampionat. Bavarezët triumfuan 2-4 në transfertë ndaj Wolfsburg. Ekipi i Nagelsmann vendosi ndeshjen...

Sudani Jugor: Papa bën thirrje që njerëzit të refuzojnë “helmin e urrejtjes”

Papa Françesku e ka përfunduar pelegrinazhin e paqes në Sudanin Jugor, duke organizuar një meshë të hapur për mijëra pjesëmarrës. Ai i ka bërë thirrje...

Lajme të tjera

Web TV