Video/ Kohë koronavirusi, mësoni si të lani duart saktë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Masa kryesore e mbrojtjes individuale kundër sëmundjeve të infektuese siç është koronavirusi është larja e shpeshtë të duarve .

Nëse nuk keni qenë në kontakt me mikrobet, thjesht përdorni një dezinfektues. Sidoqoftë, para se të hani ose kur ato janë dukshëm të pista, është e nevojshme t’i lani me sapun dhe ujë për rreth 40-60 sekonda . Cila është mënyra e duhur për ta bërë atë?

Hapi i parë është që të lagni duart me ujë të ngrohtë. Atëherë duhet të aplikoni sapun të mjaftueshëm për të mbuluar të gjitha sipërfaqet e duarve.

Më pas fërkoni duart e njëra-tjetrën: pëllëmba e dorës së djathtë kundër pjesës së prapme të dorës së majtë, gërshetimeve të gishtërinjve dhe anasjelltas. Më pas fërkoni pjesën e prapme të gishtërinjve të njërës dorë kundër pëllëmbës së dorës së kundërt, duke mbajtur gishtat së bashku, dhe anasjelltas.

View this post on Instagram

Masa kryesore e mbrojtjes individuale kundër sëmundjeve të infektuese siç është koronavirusi është larja e shpeshtë të duarve . Nëse nuk keni qenë në kontakt me mikrobet, thjesht përdorni një dezinfektues. Sidoqoftë, para se të hani ose kur ato janë dukshëm të pista, është e nevojshme t’i lani me sapun dhe ujë për rreth 40-60 sekonda . Cila është mënyra e duhur për ta bërë atë? Hapi i parë është që të lagni duart me ujë të ngrohtë. Atëherë duhet të aplikoni sapun të mjaftueshëm për të mbuluar të gjitha sipërfaqet e duarve. Më pas fërkoni duart e njëra-tjetrën: pëllëmba e dorës së djathtë kundër pjesës së prapme të dorës së majtë, gërshetimeve të gishtërinjve dhe anasjelltas. Më pas fërkoni pjesën e prapme të gishtërinjve të njërës dorë kundër pëllëmbës së dorës së kundërt, duke mbajtur gishtat së bashku, dhe anasjelltas. Vazhdoni një lëvizje rrotulluese: gishti i madh i njërës dorë me pëllëmbën e dorës së kundërt dhe anasjelltas. Pastaj majat e gishtave të njërës dorë të fërkohen kundër pëllëmbës së tjetrës, gjithashtu në mënyrë të rrotullueshme, dhe përsëriteni me dorën tjetër.Në fund, shpëlajini me shumë ujë dhe thajeni me një peshqir të thatë . Një larje me dezinfektues është një proces më i shpejtë, 20-30 sekonda është e mjaftueshme. Thjesht aplikoni një dozë produkti në pëllëmbën e dorës dhe fërkoni pëllëmbën e dorës së djathtë kundër pjesës së pasme të dorës së majtë, duke gërshetuar gishtat dhe anasjelltas. Atëherë duhet t’i fërkoni pëllëmbët së bashku, me gishtat të gërshetuar./Fjala.al


A post shared by Gazeta Fjala (@gazetafjala.al) on

Vazhdoni një lëvizje rrotulluese: gishti i madh i njërës dorë me pëllëmbën e dorës së kundërt dhe anasjelltas. Pastaj majat e gishtave të njërës dorë të fërkohen kundër pëllëmbës së tjetrës, gjithashtu në mënyrë të rrotullueshme, dhe përsëriteni me dorën tjetër.Në fund, shpëlajini me shumë ujë dhe thajeni me një peshqir të thatë .

Një larje me dezinfektues është një proces më i shpejtë, 20-30 sekonda është e mjaftueshme. Thjesht aplikoni një dozë produkti në pëllëmbën e dorës dhe fërkoni pëllëmbën e dorës së djathtë kundër pjesës së pasme të dorës së majtë, duke gërshetuar gishtat dhe anasjelltas. Atëherë duhet t’i fërkoni pëllëmbët së bashku, me gishtat të gërshetuar./Fjala.al

Të fundit

Vlera e koeficientit të pagave për vitin 2023/ Ku renditet Shqipëria

Vlera e koeficientit të pagave për vitin 2023 do të jetë 105 euro. Kështu tha kryeministri i Kosovës, Albin Kurti,...

Pse për numerologët dita e nesërme është kaq fatsjellëse, ja çfarë duhet të bëni

Që nga 22 janari, të gjithë planetët po lëvizin drejtpërdrejt (pra, asnjëri prej tyre nuk është në prapavijër), dhe me hyrjen në muajin shkurt,...

Telenovela e merkatos, Chelsea i nis dokumente të gabuara PSG-s për transferimin Ziyech

“Telenovela” e lidhur me kalimin e Hakim Ziyech në Paris Saint-Germain është pasuruar me një kapitull të ri. Siç raportojnë mediet britanike duket se ka...

Lindi foshnjën 4 ditë më parë, ndërron jetë 29-vjeçarja në maternitetin ‘Koço Gliozheni’

Një 29-vjeçare ka ndërruar jetë në Maternitetin e ri "Koço Gliozheni" pas lindjes. Burime për Report Tv bëjnë me dije se ka lindur në mënyrë...

“Jemi me Luanin” në vend të “Jepet me qira”/ “Luiz-mania” ‘infekton’ edhe biznesin!

Luiz Ejlli, banori ‘fenomen’ i Big Brother Vip, është kthyer në një nga personazhet më të ndjekura dhe më të komentuara të momentit. Në një...

Lajme të tjera

Web TV