test

Koronavirusi/ Manastirliu: Ja si do ta marrin pensionin pensionistët

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu gjatë konferencës së sotme për medita ka treguar se do t’i marrin pensionet pensionistët në një kohë që vendi po përballet me koronavirusin.

Sipas ministres së Shëndetësisë, pensionistëve do t’u dërgohet pagesa në shtëpi, gjë e cila, sipas saj, do të bëhet me zero kosto.

Gjithashtu, ministrja i bëri thirrje sektorit privat që të marrë masa për parandalimin e përhapjes së koronavirusit tek punonjësit gjatë aktivitetit të punës.

Ajo shtoi se do të pezullohen të gjitha konkurset publike, për punësim personeli apo shkollim.

“Posta të hartojnë një plan masash për të kufizuar kontaktet e punonjësve me publikun dhe për të shmangur grumbullimin e njerëzve në sportele. Pensionistëve do u dërgohet pensioni në shtëpi me kosto zero.

Privati të marrë masa për parandalimin e përhapjen e virusit tek punonjësit gjatë aktivitetit të punës, kontakti i punonjësve mes tyre dhe me publikun, të shmangen nëse shërbimi mund të ofrohet online.

Detyrohen të gjithë personat që kanë hyrë në Shqipëri, nga zona me risk, të komunikojnë online autoritetin përgjegjës Institutin e Shëndetit publik, nëse ata nuk e kanë plotësuar skedën e udhëtarit kur janë kthyer.

Do të pezullohen të gjithë proceset dhe konkurset publike për punësim personeli apo shkollim, të gjithë qytetarët dhe subjekte të respektojnë këto masa që të mos vënë në rrezik shëndetin e tyre dhe të tjerëve.

Ky urdhër do të pasohet edhe nga urdhra të tjerë, që nëse këto veprime nuk do të jenë rezultative, do të kemi më shumë masa për ruajtjen e sigurisë së qytetarëve”, tha ministrja Manastirliu.

Të fundit

‘Çmendet’ moti/ Përmbytjet bëjnë kërdinë në këtë vend, 9 viktima dhe 17 të zhdukur

Të paktën 9 persona kanë vdekur dhe 17 të tjerë mbeten të zhdukur për shkak të shirave të dendur...

Subvencionet në bujqësi, 18 mijë aplikime fituese deri tani

Në Skemën Kombëtare të Mbështetjes në Bujqësi 2024, rreth 18 mijë aplikime janë shpallur fituese pas përfundimit të fazës së parë, ndërsa procesi vijon...

4 arsyet psikologjike pse gocat qajnë kur kanë ditëlindjen

Me siguri që edhe ju i keni parë videot e ditëlindjeve që qarkullojnë në platformat Reddit apo TikTok, ku shumica e gocave shfaqen duke...

“Alma Arrazi, fillimi i fundit tragjik”/ Ja çfarë i tha bashkëshorti para aktit fatal

Rasti i Alma Arrazit, e cila u vetëmbyt në ujërat e lumit Buna sëbashku me 3 fëmijët e mitur, vijon të tronditë opinionin. Ditën...

E përplasin me makinë dhe më pas e rrahin, 5 persona bëjnë për spital 18-vjeçarin

Një 18 vjeçar është dhunuar me mjete të forta nga disa persona në Korçë, raporton për Balkanweb, gazetarja Lorena Kodra. Ngjarja ka ndodhur në lagjen...

Lajme të tjera

Web TV