Deri në 10,000 britanikë me koronavirus? Kulmi i krizës pritet pas disa javësh

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Deri në 10,000 britanikë mund të tregoni infektuar me koronavirus, paralajmëruan ekspertët sot. Duke folur në një konferencë për shtyp, Kryeministri Boris Johnson tha se është numri i rasteve në Britaninë e Madhe pritet të shikojë të suksesshme në javët e ardhshme.

Kryetari i Këshillit të Shkencor i Qeverisë, Patrick Vallance, tha aktualisht në 590 raste që ju identifikoheni dhe ka më shumë se 20 pacientë në kujdesin intensiv.

“Nëse llogaritni se keni mundësi të më thoni se mund të vlerësoni më shumë numrin e përgjithshëm, ka shumë të ngjarë të kemi 5,000 deri 10,000 të infektuar për momentin. Ky është një herë vetëm një numër relativisht i vogël”, tha Vallance.

NHS paralajmëron se “Më shumë e moshuar dhe më jep mua më shumë para-ekzistuese mjekësore ka më shumë për ngjyrosjen e dëshiruarn të më tregojë virinë”, transmeton KosovaPress.

Hulumtimet janë më të mira për 60 vjet më shumë se 80 për qind për vdekjen nga sëmundja në Kinë. Ekspertët besojnë se rreziku nga Covid-19 mund të shikoni me moshën.

Një studim i madh dhe botuar në revistën mjekësore JAMA analizon më shumë se 72,000 pacientë kinezë që janë kontraktuar me virusin. Ata zbuluan se shkalla e qeverisë vdekjeprurëse është 2.3 për qind – por ju do të rritet mbi 80-vjeçar, ju do të gjeni gati 15 për qind.

Shkencëtarët nga Qendra Kineze për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve lëshuan ndarjen e llogaritjeve të gomave përmes moshës:

10-19: 0.2%
20-29: 0.2%
30-39: 0.2%
40-49: 0.4%
50-59: 1.3%
60-69: 3.6%
70-79: 8%
Mbi 80-vjeçar: 14.8%

Një nga arsyet që koronavirusi mendohet të jetë më vdekjeprurës sesa gripi është pasi ai është plotësisht i ri dhe është hera e parë që keni mundësi të keni hasur.

Lexo edhe :  Pakti i ri i BE-së për migracionin rrezikon të fuqizojë të djathtën ekstreme

Nuk ka informacion vaksinë për koronavirusin – ose kurat e njohura. Çështje themelore shëndetësore, shumë astmën, sëmundjet e zemrës dhe diabeti, rrisin shërbun e një personi. Një grup tjetër në shërbim, ata mund të jenë më të dobishëm për imunitar – do të kaloni pacientët me kancerin që në nënshtrohen trajtimit.

Qyteti shumica do të krijohen nga Covid-19 pas pushimit disa ditësh, për disa mund të jem një sëmundje më e shpejtë – dhe në raste të rralla kërcënohet për shërbim.

Të fundit

Presidenciale në SHBA, qëndrimi i kandidatëve për president mbi armëmbajtjen

Dy kandidatët kryesorë për president të Shteteve të Bashkuara vazhduan fushatën këtë javë. Presidenti Joe Biden vizitoi një qytet...

Sipas stinës, këto janë lista e ushqimeve që pastrojnë enët e gjakut

Enët e gjakut luajnë një rol shumë të rëndësishëm në organizëm. Ato transportojnë ushqyesit dhe oksigjenin nga zemra drejt organeve të tjera. Në disa raste, enët...

Cili nga qytetet e Shqipërisë do të ketë rritjen më të madhe të të nxehtit deri në 2040-n

Deri në vitin 2040, Durrësi do të jetë qyteti me rritjen më të madhe të valës së të nxehtit në vendet e Ballkanit Perëndimor. Është...

Operacionet e Policisë, reagon Balla: Po gjurmohen personat me precedentë kriminalë

Ministri i Brendshëm Taulant Balla ka reaguar gjatë ditës së sotme në lidhje me operacionet e fundit të policisë së shtetit, ku janë arrestuar...

Sikur edhe Metën ta zënë në një kat të tetë!

Nga Frrok Çupi Në një kat të ulët nuk ka asnjë shans që të zihet Ilir Meta. Vetë la për të nënkuptuar se vilën e...

Lajme të tjera

Web TV