‘Habiten’ gjermanët/ Vidhen 50.000 maska mbrojtëse për fytyrën në një spital

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Në një depo spitalore në qytetin e Këlnit në Gjermani, janë vjedhur 50,000 maska mbrojtëse për fytyrën.

Policia konfirmoi incidentin, duke thënë se ishin informuar nga një punonjës të hënën e 16 marsit i cili kishte vërejtur vjedhjen në depo, e cila është përdorur si një qendër logjistike për disa spitale në qytet.

Autoritetet kanë hapur një hetim mbi ngjarjen, por asnjë arrestim nuk është bërë deri më tani.

Komiteti i krizës së koronavirusit në Këln ka urdhëruar spitalet të kontrollojnë rezervat e tyre dhe të sigurojnë maska për fytyrën dhe pajisje të tjera mbrojtëse.

Përhapja e shpejtë e koronavirusit ka çuar në një zhvillim global të shitjeve të maskave të fytyrës, me çmime të larta në faqet e tregtisë në internet.

Gjermania është vendi i tretë i prekur nga pandemia e koronavirusit në Evropë, pas Italisë dhe Spanjës.

Numri i rasteve të konfirmuara nga koronavirusi në këtë vend u rrit në 7,636 që nga mëngjesi i së martës. Numri i vdekjeve ka arritur në 17, bëjnë të ditur autoritetet shëndetësore.


Të fundit

Donald Trump çel fushatën për zgjedhjet presidenciale 2024

KOLUMBIA, Karolina e Jugut – Ish-Presidenti Donald Trump filloi fushatën e tij për zgjedhjet presidenciale të vitit 2024 me...

“Më shiti kokainë të prishur”, zbardhet dëshmia e shqiptarit që vrau “amerikanin”

38 - vjeçari shqiptar i akuzuar për vrasje me paramendim të 47-vjeçarit “Amerikani” ose “Gus”, mëngjesin e 20 janarit ka dhënë dëshminë e tij. “Amerikani”...

Thyen rregulluat/ Luizi dhe Olta e pësojnë keq, ja vendimi që ka marrë ‘Vëllai i madh’

Ka nisur mbrëmjen e sotme spektakli i madh i Big Brother VIP, teksa është dhënë dhe dënimi i parë. Luizi dhe Olta kanë qenë kryefjalë...

Misteri i vrasjes së vajzës që erdhi nga Italia/ Shefi i Sigurimit e thirri pas shkolle..

Narta është fshati, që fillin e ka të lidhur me lagunën. Në dajlan gjuhet peshku, kapen ngjala që të llapashitet nëpër duar. Vreshtat e...

Pësoi defekt, skafi me 4 persona në bord mbetet në det të hapur

Një skaf me katër persona ka mbetur në det të hapur në Vlorë. Sipas njfotimit, skafi ka pësuar defekt dhe ka qenë kapiteni ai që...

Lajme të tjera

Web TV