Presidenti italian letër homologut gjerman: Italia ka nevojë për solidaritet nga Europa

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Presidenti i Italisë Sergio Mattarella i ka dërguar një letër presidentit gjerman Frank-Ëalter Steinmeier, ku nënvizoi faktin se vendi i tij ka nevojë për një frymë të vërtetë solidariteti europian.

“Bashkimi Europian, me udhëheqësit e tij, po vepron me seriozitet dhe vendosmëri përballë urgjencës së koronavirusit. Jam i sigurt se do të vazhdojë ta bëjë këtë.Bashkëqytetarët tanë duhet të ndiejnë afërsinë efektive të veprimit të BE.

Siç thashë edhe gjatë bisedës tonë telefonike, shpresoj se përvoja që Italia po zhvillon me këtë infeksion të jetë e dobishme për të gjithë Europën dhe Botën.

Shpresoj shumë që Gjermania dhe vendet e tjera do të kursehen nga udhëtimi i dhimbshëm i Italisë. Këtu, në shumë territore, ka shumë viktima, brezi i vjetër, i përbërë nga njerëz që janë një pikë referimi për të rinjtë jo vetëm në afeksione, por edhe në jetën e përditshme”, -shkruan ai në një postim në “Facebook”.

Më tej Presidenti i Italisë shton se e vlerëson shumë ndihmën e Gjermanisë për vendin e tij në këtë situatë të keqe që ndodhet nga koronavirusi.

“Kuptimi midis ministrive tona të shëndetësisë me dërgimin nga Gjermania në Italia e furnizimeve të pajisjeve mjekësore ka një rëndësi të madhe gjithashtu si një shenjë e miqësisë së thellë që lidh vendet tona

Siç keni shkruar në letrën tuaj na duhet një shpirt vërtet evropian solidariteti konkret. Bashkimi Evropian, me samitet e veta, po vepron seriozisht dhe vendosmëri përballë kësaj gjendje dramatike, të re dhe të përgjithshme. Jam i sigurt se ai do të vazhdojë ta bëjë këtë: qytetarët tanë evropianë duhet të paralajmërojnë afërsinë efektive të veprimit të Bashkimit.”, shkroi Mattarella./Fjala.al/


Të fundit

“O sot o kurrë!”/ Berisha porosit demokratët për 11 shkurtin: S’dua dështim!

Kryedemokrati Sali Berisha ka dhënë porosi të qarta për protestën e 11 shkurtit. Në mbledhjen e grupit parlamentar, Berisha tha...

Heqja e kamerave ‘spiune’, ministri Çuçi: Mesazh krimit të organizuar!

Ministri i Brendshëm, Bledi Çuçi, ka komentuar aksionin e Policisë së Shtetit për heqjen e kamerave të paligjshme të vendosura në ambiente publike, pallate,...

Akuzat lidhur me çështjen ‘McGonigal’, ministrja Ibrahimaj: Bëhet për zhurmë

Ministrja e Financave dhe Ekonomisë, Delinda Ibrahimaj u pyet dhe për akuzat e ngritura nga opozita për çështjen e ish zyrtarit të FBI-së, Charles...

Vdekja e nënës 30-vjeçare në maternitet/ Familjarët akuza mjekut: I ka bërë gjilpërë…

Disa orë pasi 30-vjeçarja M.V ndërroi jetë në ambientet e spitalit "Koço Gliozheni" 4 ditë pasi solli në jetën foshnjen e saj, familjarët e...

“Di shumë gjëra”/ Gazetarja i kthehet Oltës: Zoti nuk u kursye aspak për ty, përse po…

Këtë javë Olta Gixhari e ka zhvilluar lojën e saj me “kërcënime”. Siç nuk i ka hije një gruaje, aktorja gjatë gjithë kohës e...

Lajme të tjera

Web TV