test

Koronavirusi/ Prifti italian që hoqi dorë nga jeta për t’ia dhuruar një të riu

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Një prift italian ka sakrifikuar jetën për t’i ardhur në ndihmë një të riu me koronavirus.

Don Giuseppe Berardelli, 72 vjeç, ndërroi jetë mëngjesin e së hënës, pasi hoqi dorë nga respiratori që i duhej dhe që komuniteti i famullisë së tij kishte blerë vetëm për të, për t’ia ofruar një personi më të ri në moshë, të prekur nga virusi Covid-19.

“Më ka prekur shumë fakti që ai hoqi dorë nga jeta e tij për t’ia dhuruar dikujt tjetër”– u shpreh një punonjës shëndetësor për Berardellin, i cili njihet së tepërmi në Bergamo për ndihmën që u jepte të varfërve.

72-vjeçari ishte prift në dioqezën San Giovanni Battista. Sipas medias italiane Tg.com, nga 30 priftërinj që kanë humbur jetën  për shkak të koronavirusit, 16 janë nga kjo dioqezë.

Fjala.al

Të fundit

Gara e Splitit në Kroaci/ Piloti shqiptar renditet në vendin e dytë

Piloti Gentjan Shaqiri arriti të marrë vendin e dytë me makinën e tij “Formula 3”, në Split të Kroacisë. Në...

“Minimumi jetik 200 euro, pensionet 100 euro”/ Dilaveri: Hendeku i thelluar

Eksperti i ekonomisë, Flobens Dilaveri, ka komentuar lidhur me pensionet dhe situatën në të cilën ndodhet shteti. Sipas Dilaverit, minimumi jetik është 200 euro, ndërsa...

Temperaturat e larta shkaktojnë viktimën e parë në Shqipëri

Një 80-vjeçar është gjetur pa shenja jete në anë të rrugës nacionale Roskovec-Berat. Bëhet me dije se i moshuari është Abaz Metaj dhe nga verifikimet...

Ankesa për votim të paligjshëm në zgjedhjet amerikane

Ish Presidenti Donald Trump, i cili pritet të jetë kandidat i Partisë Republikane në garën për Shtëpinë e Bardhë, thotë se njerëzit po votojnë...

Biden lehtëson rrugën për shtetësi rreth 500.000 çifteve në amerikë

Presidenti amerikan, Joe Biden, ka prezantuar të martën një prej përpjekjeve më të mëdha për t’ua lehtësuar rrugën drejt shtetësisë qindra mijëra migrantëve në...

Lajme të tjera

Web TV