Ja pse koronavirusi vret dy herë më shumë burrat sesa gratë në Spanjë?

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Me më shumë se 40,000 të infektuar dhe afro 3,000 persona kanë humbur jetën, por është profili i njerëzve që po vdesin në Spanjë nga Covid-19.

Viktima më e zakonshme është mashkulli, mbi moshën 80 vjeç dhe me probleme të mëparshme shëndetësore – në veçanti, të lidhura me zemrën.

Këto janë të dhënat e fundit sipas një raporti nga Instituti i Shëndetit Carlos III (ISCIII), i cili ka analizuar 16,000 raste të koronavirusit, ndër të cilët kishte 566 vdekje.

Të dhënat në botë zbulojnë se sëmundja prek vetëm pak më shumë burra sesa gratë (52%).

Por, nga studimi i Spanjollëve rezulton se numri i burrave që vdiqën nga sëmundja në këtë kampion të dhënash ishte gati dyfish nga numri i grave, 376 kundrejt 190.

Sëmundja prek më shumë grupe të caktuara të rrezikut, ata me presion të lartë të gjakut, njerëz me probleme me frymëmarrjen, dhe diabetikët, të gjithë kanë shkallë më të lartë të vdekshmërisë.

Këto sëmundje prekin burrat më shumë sesa gratë, kjo është arsyeja pse është normale që ata të vuajnë nga këto sëmundje rrezikojnë shumë vdekjen nëse preken nga COVIS-19.

Burimi: elpais Përshtati: Fjala.al


Të fundit

BE thirrje Kosovës për konsensus rreth reformave dhe për normalizimin e marrëdhënieve me Serbinë

Zyrtarë të Bashkimit Evropian u bënë thirrje përfaqësuesve politik të Kosovës që të krijojnë një konsensus, i cili që...

Sherri me thika në Elbasan, arrestohet autori i vrasjes dhe plagosjes

Një sherr mes disa të rinjve ka përfunduar në vrasje këtë mbrëmje në Elbasan. Për pasojë, Florenc Kovaçi, 28 vjeç, ka mbetur i vdekur, ndërsa...

Revoltohet Fifi: Mjaft më, kam dalë në publik si psikopate

Marrëdhënia mes Fifit dhe Granitit është krisur ditët e fundit. Dyshja ka vendosur që të shkëputet nga njëri-tjetri dhe t’i lënë hapësirë më shumë...

Kosovë/ Helmohen 40 nxënës, merren mostrat e ujit në dy shkolla

Të paktën 40 nxënës dyshohen se janë helmuar në Shalë të Lipjanit. Mediat në Kosovë shkruajnë, se në Qendrën Mjekësore Familjare gjatë ditës janë trajtuar...

Sherri në Elbasan/ Kush është 19-vjeçari që po lufton për jetën te Trauma pas humbjes së vëllait

I riu që shihni është 19-vjeçari Mikel Kovaçi, i cili mbeti i plagosur sot me thikë pas një sherri me disa të rinj në...

Lajme të tjera

Web TV