test

Koronavirusi/ Kryebashkiaku italian me projekt të pazakontë: Ku dreqin po shkoni?

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Kryebashkiaku i Mesinës, Cateno De Luca, po e lufton pandeminë e koronavirusit në një mënyrë aspak të zakontë.

Mbi qytetin port të Siçilisë verilindore po fluturojnë tashmë disa dronë, nga të cilët dëgjohet pikërisht zëri i revoltuar i kryebashkiakut teksa thotë: Ku dreqin po shkon? Kthehu në shtëpi!Nuk lejohet dalja nga shtëpia. Ky është një urdhër!

Objektivi është kontrolli i vazhdueshëm, si dhe trembja e të gjithë atyre qytetarëve që guxojnë të dalin jashtë banesave të tyre.

Kryebashkiaku i Mesinës e ka shpjeguar projektin e tij përmes një videoje në rrjetin social “Facebook”.

Siçilia rezulton deri më tani me 721 persona me koronavirus, 91 më shumë se ditën e djeshme (24 mars). Sot janë pranuar 310 pacientë në Palermo, Catania, Messina, Agrigento, Caltanissetta, Enna, Ragusa, Siracuse dhe në Trapani,  60 prej të cilëve janë në kujdes intensiv.

U BABBIU FINIU! Condividete per avvertire tutti!

Gepostet von De Luca Sindaco di Messina am Dienstag, 24. März 2020

Fjala.al

Të fundit

Gara e Splitit në Kroaci/ Piloti shqiptar renditet në vendin e dytë

Piloti Gentjan Shaqiri arriti të marrë vendin e dytë me makinën e tij “Formula 3”, në Split të Kroacisë. Në...

“Minimumi jetik 200 euro, pensionet 100 euro”/ Dilaveri: Hendeku i thelluar

Eksperti i ekonomisë, Flobens Dilaveri, ka komentuar lidhur me pensionet dhe situatën në të cilën ndodhet shteti. Sipas Dilaverit, minimumi jetik është 200 euro, ndërsa...

Temperaturat e larta shkaktojnë viktimën e parë në Shqipëri

Një 80-vjeçar është gjetur pa shenja jete në anë të rrugës nacionale Roskovec-Berat. Bëhet me dije se i moshuari është Abaz Metaj dhe nga verifikimet...

Ankesa për votim të paligjshëm në zgjedhjet amerikane

Ish Presidenti Donald Trump, i cili pritet të jetë kandidat i Partisë Republikane në garën për Shtëpinë e Bardhë, thotë se njerëzit po votojnë...

Biden lehtëson rrugën për shtetësi rreth 500.000 çifteve në amerikë

Presidenti amerikan, Joe Biden, ka prezantuar të martën një prej përpjekjeve më të mëdha për t’ua lehtësuar rrugën drejt shtetësisë qindra mijëra migrantëve në...

Lajme të tjera

Web TV