Origjina e topave të tenisit, një histori me djaj, mbretër dhe Shekspirin

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Nga shpirti i një “idioti” deri te vullkanizimi, një proces që lindi krejt rastësisht

‘Topi’ i parë i tenisit, për të cilin ka prova të shkruara, duke kuptuar gjithmonë lojën e kalimit të ‘topit’ nga një vend në tjetrin, ishte shpirti i një abati cisterian. Heiner Gillmeister, historian, ekspert i mesjetës, profesor në Universitetin e Bonit dhe autoriteti më i lartë mbi origjinën e lojës së topit me raketë, dokumenton lojën e parë të tenisit, për të cilën ka një referencë të shkruar se është luajtur në ferr.

Ishte një ndeshje dyshe midis katër demonëve, të cilët luanin me shpirtin e një seminaristi të njohur si Pierre ‘idioti’ për marrëzinë dhe mungesën e kujtesës që kishte. Pierre ia kishte shitur më parë shpirtin e tij djallit, në këmbim të një guri që përmbante dituri. Gjatë natës, ai u bë një student i shkëlqyer pa pasur nevojë të lexonte as edhe një libër të vetëm, dhe midis 1183 dhe 1193 arriti të bëhej abati Cistercian i Morimond, në Haute-Marne.

Partia kaloi në brezin pasardhës falë murgut Cezarius de Heisterbach, i cili e detajoi atë në veprën e tij “Dialogus Miraculorum” të shkruar midis viteve 1219 dhe 1225. Historia është tronditëse. Pasi Pierre u sëmur dhe vdiq, katër demonë nxorën shpirtin nga trupi i tij dhe shkuan në një luginë të frikshme, e cila lëshonte avuj squfuri. U ndanë nga dy në secilin skaj të luginës. Nuk përdorën raketa, por mprehën thonjtë e gishtërinjve dhe nisën garën duke e kaluar shpirtin e Pierre nga njëra anë në tjetrën me goditje, që nënkuptonte një martirizim të tmerrshëm.

Si të gjitha lojërat me topa të antikitetit, ashtu si fëmijë, kemi bërë topa për të shpërqendruar veten, duke përdorur imagjinatën tonë me gjithçka që ishte afër nesh, si të thuash, një top tenisi aktual që daton nga shek. XV. Tenisi i vërtetë, i njohur si ‘Mbreti i Lojërave, loja e Mbretërve’, shkaktoi një ndjesi në oborret e pallateve dhe kështjellave, dhe dihet që kishte topa të bërë prej tape, me pëlhurë të mbështjella fort rreth tapës, dhe mbuluar me një pelerinë të punuar me dorë nga pëlhura leshi.

Por, ashtu siç ndodh për të gjetur zgjidhje për një lojë, ato mund të bëhen nga pothuajse gjithçka që mund të futet brenda tyre, përfshirë zorrët e kafshëve. Disa vjet më parë, gjatë restaurimit të një çatie në Westminster Abbey, u gjetën topa tenisi nga papati i Leo X (shek. 15). Ata ishin të mbushur me flokë njeriu.

Anglia ndaloi importimin e topave të tenisit, letrat e bixhozit, zareve dhe mallrave të tjera në Aktin Parlamentar për eksportin, importin dhe veshjen në vitin 1463. Në vitin 1480, Louis XI i Francës ndaloi mbushjen e topave të tenisit me shkumës, rërë, tallash ose baltë, dhe deklaroi se ato duhet të jenë prej lëkure të mirë, e të mbushura mirë me lesh.

Por, më shpesh, topi mbushej me lesh delesh ose dhie, të mbështjella me lëkurën e stomakut të kafshëve dhe të mbyllura me tela. Vendosja e flokëve brenda topave ishte praktikë standarde. Është dokumentuar se kur Enrique VIII urdhëroi Ana Bolenën, e akuzuar për tradhti bashkëshortore, të bënte një lojë tenisi, pa ceremoni publike. Ekzekutori, disa orë më parë, kishte prerë flokët e Ana Bolenës, në mënyrë që të rriste efektivitetin e armës së saj, dhe që flokët të përdoreshin për të mbushur katër topa tenisi.

Lexo edhe :  Luvri, si u kthye në një prej koleksioneve më të pasura të botës

William Shakespeare ishte një praktikues dhe njohës i mirë i Real Tennis. Prandaj, nuk është çudi që kur ai shkroi Henry V në vitin 1559, ai përfshiu topa tenisi (bomba) si një metaforë qendrore. Shekspiri përdor fjalët top, goditje dhe pista, për të folur për marrëdhëniet midis dy vendeve në luftë. Në shfaqje, kur emisari francez shkon në kampin e Enrique V me topa tenisi si dhuratë nga delfini, ai e interpreton atë si një kërcënim dhe përgjigjet me një kërcënim tjetër.

 

Top tenisi

Mbreti ENRIQUE

Jemi të kënaqur që delfini është aq i përshtatshëm për ne; ju falënderojmë për të tashmen dhe për punën tuaj; kur të kemi rregulluar raketat tona me këto topa, do të luajmë në Francë një lojë që, me lavdinë e Zotit, do të na dhurojë rastësisht kurorën e babait të tij. Thuaji atij se është angazhuar në një lojë me një lojtar të tillë që, të gjitha gjurmët në Francë do të rezultojnë shqetësuese për breshërinë e tij. Dhe, tregojini gjithashtu princit të këndshëm, se tallja e tij i ka ndryshuar topat në gurë topi dhe se shpirti i tij do të mahnitet me dhimbje nga hakmarrja e tmerrshme që do të fluturojë mbi ta.

Ishte viti 1870 kur lindi koncepti aktual i topit të tenisit, dhe gjithçka falë zbulimit të vullkanizimit të gomës nga Charles Goodyear, një fakt që do të shënonte jo vetëm evolucionin e shumë sporteve, por edhe të industrisë së automobilave.

Indianët e Amerikës së Jugut fabrikuan një lloj dylli nga shekulli i 15-të me rrëshirën e pemëve, “qumështi i pemëve kur priten”. Ai qumësht ishte lateksi i Hevea Brasiliensis, një pemë e rrënjosur thellë në zonë. Nga kjo u shpik goma, një term që rrjedh nga një fjalë e mbledhur nga eksploruesit francezë në Amazonë, ku vendasit e quanin atë “ou cautchouc”, që do të thoshte “pemë që qan”.

Këpucë tenisi

Në edicionin e parë të Wimbledon

Momenti përfundimtar ishte kur John Moyer Heathcote, avokat dhe lojtar i shkëlqyer i Real Tennis, mbuloi me fanellë topat e gomës të vullkanizuar. Pasi u kthye nga një vizitë në Indi për të vëzhguar një fabrikë që eksperimentonte me gomën, Charles Goodyear pa dashje, ngjiti një enë squfuri mbi një gome në majën e një sobe. Në kontakt, përzierja u ngurtësua dhe masa u bë e padepërtueshme, pa humbur cilësitë e saj elastike. Goodyear, për nder të perëndisë Vullkan, e pagëzoi zbulimin si vullkanizim.

Topat e gomuar e vullkanizuar të tenisit sollën një mënyrë të re të lojës. Ato u lejuan në oborret e brendshme, të vështira, për ta luajtur si lojë tenisin në kopshtet e jashtme mbi bar. Momenti i fundit ishte kur John Moyer Heathcote, një avokat dhe lojtar i shkëlqyer i Real Tennis, flakëroi topat e gomës të vullkanizuar.

Përvoja ishte aq e këndshme sa Heathcote, i cili ishte pjesë e menaxhimit të Marylebone Cricket Club, u ngarkua me shkrimin e rregullave të lojës së re të tenisit në lëndinë, duke bindur Klubin All England për të përshtatur këto lloje topash në turneun e parë të Wimbledon në vitin 1877. Në atë kohë, Goodyear ishte duke prodhuar këpucë tenisi me thembra gome të fortë.

Burimi:lavanguardia.com

Prgatiti pr botim. L.Veizi/Fjala.al/


Të fundit

Rama publikon pamje nga Unaza e Madhe në Astir: Përfundon ndërtimi i nënkalimit dhe i rrugëve paralele

Kryeministri Edi Rama ka publikuar pamje nga punimet në Unazën e Madhe të Tiranës. Me anë të një postimi në...

Gjermania dhe Franca: Mos hani çokollata Snickers, Bounty, Twix, kanë lëndë kancerogjene

Sapo është bërë me dije se Gjermania dhe Franca kanë pezulluar konsumimin e çokollatave Snickers, Bounty, Twix dhe M and M për shkak se...

Nga Kosova deri në Francë, mijëra turistë ‘pushtojnë’ Sarandën!

Saranda po përjeton kulmin më të madh të fluksit turistik që nga fillimi i pandemisë. Plazhet plot me pushues dhe anijet e barkat e shumta...

Politikani serb propozon: Të jepet çmimi Nobel për Ramën, Vuçic dhe Zaev

Politikani serb, Dragan Markoviç, i njohur me pseudonimin Palma, ka propozuar që kryeministrave Edi Rama, Zoran Zaev dhe presidentit Aleksandar Vuçciç të dominohen për...

S’ka pushim për Taulant Ballën, merr drejtimin e rrulit dhe shtron rrugën me asfalt (Fotolajm)

Deputeti socialist Taulant Balla së fundmi ka vendosur që të “përveshë mëngët” dhe ti futet vetë punës për rregullimin e rrugëve. Përmes një fotoje të...

Lajme të tjera

Web TV