Kur globi lufton me koronavirusin, Koreja e Veriut lëshon dy raketa balistike

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Koreja e Jugut ka kritikuar Phenjanin, pasi ka lansuar dy raketa të dyshuara balistike në det. Koreja e Jugut e ka cilësuar këtë veprim si “shumë të pavend” në kohën kur e gjithë bota po lufton kundër pandemisë së koronavirusit.

Koreja e Jugut ka raportuar se dy “projektilë me rreze të shkurtër veprimi” u nisën nga brigjet e Koresë së Veriut. Dy raketat besohet se kanë përfunduar në det.

Ministria e Mbrojtjes së Japonisë ka thënë se projektilët besohet se ishin raketa balistike.

Koreja e Veriut ka kryer një seri të lansimit të rakteve në javët e fundit, pasi bisedimet me Shtetet e Bashkuara u ndërprenë.

Phenjani zyrtar ka thënë se nuk ka asnjë rast me koronavirus, por vendet e huaja dyshojnë se këto pretendime janë të vërteta./rel

Të fundit

Gjendet e pajetë në banesë adoleshentja, ‘ngrihet në këmbë’ grupi hetimor

Një 17-vjeçare dyshohet se i ka dhënë fund jetës duke u vetëvarur. Adoleshentja raportohet se është gjetur e pajetë...

Dhjetëra të vdekur nga i nxehti ekstrem në Meksikë

Gjithsej 48 persona kanë vdekur brenda dy muajve për shkak të të nxehtit ekstrem në Meksikë, me pothuajse gjysmën e vdekjeve të regjistruara vetëm...

Rita Lati zbulon parodinë që e bëri të famshme (Video)

Rita Lati ka ushqyer me humor publikun shqiptar prej dekadash, duke shkruar emrin e saj krah aktoreve më të dashura. Në fillimet e saj u...

Pse duhani kushton më lirë në Shqipëri?

Duhanpirja në Shqipëri vijon të mbetet në nivele të larta ku pothuajse gjysma e meshkujve konsumojnë duhan. Niveli i konsumit tejkalon ndjeshëm  vendet e...

1 në 5 adoleshentë, obez/ Shkak kequshqyerja dhe mungesa e aktivitetit fizik

Raporti i fundit i hartuar nga organizata botërore e shëndetësisë në europë përfshirë edhe Shqipërinë ka nxjerr në pah se shifrat e obezitetit janë...

Lajme të tjera

Web TV