test

Covid-19/ CIES nxjerr shifrat. Bie vlera e futbollistëve, ja sa humbasin klubet

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Pandemia e koronavirusit po ndikon shumë në industrinë e futbollit. Numri 289 i CIES Football Observatory paraqet boshllëqet në vlerën e llogritur të transferimit të lojtarëve në rast se nuk do të luhen ndeshje dhe asnjë kontratë nuk do të zgjatet deri në fund të qershorit. Si e tillë, vlera totale e transferimit të lojtarëve në nivelin e ligës, të 5 kampionateve kryesore, do të ulet me 28%: nga 32.7 në € 23.4 miliardë.

Shkalla e uljes ndryshon në varësi të disa faktorëve të tillë si mosha e lojtarëve, kohëzgjatja e kontratës, rruga e karrierës dhe performanca e fundit. Humbja më e madhe në terma relativë ka të bëjë me plakjen e futbollistëve me kontrata afatshkurtra, të cilët kanë luajtur më pak ndeshje gjatë sezonit aktual sesa në atë të mëparshëm. Si shembull, vlera e vlerësuar e transferimit e Paul Pogba do të përgjysmohej pothuajse nga 65 milion në 35 milion €.

Humbja më e madhe e mundshme e përqindjes për klub u mat për Olympique de Marseille: -38%. Në të kundërt, më i ulti është regjistruar për një ekip tjetër francez Ligue 1: Stade Brestois (-16%). Vlerat e paraqitura janë llogaritur në bazë të algoritmit ekskluziv të CIES Football.

Ulje e vlerës së transferimit të agreguar, 11/03/2020 – 30/06/2020 për 5 ligat kryesore./Fjala.al/

 

Të fundit

Lufta me kancerin, studimi: Stresi, katalizator për përhapjen e metastazave

Tashmë prej një kohe të gjatë dyshohet që ekziston lidhja midis kancerit dhe stresit kronik, ndërkaq është konstatuar që...

Shqiptari ngacmon tifozen më ‘hot’ në botë, çfarë s’u pa gjatë ndeshjes Kroaci-Shqipëri

Të gjithë sytë e shqiptarëve ishin në Hamburg një ditë më parë, aty ku Kombëtarja u përball me Kroacinë. Ndeshja përfundoi barazim 2-2, ku dy...

Fiton garën për kreun e ri të NATO, kush është “pëshpëritësi i Trump”

Kryeministri holandez në largim, Mark Rutte, ka fituar garën për t’u bërë kreu i ardhshëm i NATO-s në një moment të rrezikshëm për aleancën...

Panik në Berat/ 7-vjeçari bllokohet brenda në banesë, ndërhyn zjarrfikësja

Një çift bashkëshoshtësh, banues në lagjen “30-Vjetori” në Berat, kanë dalë nga banesa për të bërë pazar, duke lënë në gjumë fëmijën e tyre...

Kylie përlotet nga komentet për pamjen e saj: Dukesh e vjetër

Kylie Jenner është përlotur pas komenteve negative që ka marrë për pamjen e saj. Në episodin e ri të sezonit 5 të “The Kardashians”,...

Lajme të tjera

Web TV