Universiteti i Oksfordit kërkon vullnetarë për testimin e vaksinës anti Covid-19

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Universiteti i Oksfordit në Britani ka bërë thirrje për vullnetarë tek të cilët do të testohet vaksina e re e mundshme kundër koronavirusit.

Universiteti u shpreh: “Ne po punojmë shumë për të zhvilluar vaksinën kundër COVID-19. Sot jemi duke rekrutuar individë për të marrë pjesë në testet klinike. Ky është një hap i rëndësishëm. Ne kemi nevojë për vullnetarë të shëndetshëm nga mosha 18 deri 55 vjeç, për të ndihmuar në testimin e mundshëm të efektivitetit të tij”.

Më tej në deklaratë shtohet se : “Studiuesit tanë po punojnë me kujdes të madh dhe nxitim që ta bëjnë këtë vaksinë të gatshme për t’u përdorur në testet klinike”.

Universiteti ka bërë thirrje për 510 vullnetarë, rreth gjysma e të cilëve do të vaksinohen me një version sintetik të virusit, ndërsa gjithashtu grupi që do të kontrollohet do të marrë një qetësues (placebo).

Vullnetarët do t’u tregojnë studiuesve për çdo efekt anësor ose simptomë që ata mund të përjetojnë gjatë testimit gjashtëmujor. Mund të kenë simptoma të ngjashme me gripin për dy javë pasi të kenë marrë vaksina.

Projekti drejtohet nga Instituti Jenner dhe Grupi i Vaksinave në Oxford.

Javën e kaluar, Universiteti i Oksfordit njoftoi se tre nga projektet e tyre të COVID-19 ishin ndër të parat që morën një këst prej 20 milionë funta (24.9 milionë dollarë) të fondit qeveritar.

Sipas një deklarate të universitetit: “Të tre projektet përfshijnë punën në një vaksinë efektive, duke mundësuar prova para-klinike dhe klinike të vaksinave, si dhe mbështet studiuesit për të zhvilluar procese prodhuese për të prodhuar një vaksinë në një shkallë të miliona dozave. Një projekt tjetër do të shqyrtojë se si trajtimet ekzistuese mund të rivlerësohen për të trajtuar koronavirusin”.

Lexo edhe :  Sekuestrimi i 300 kg kokainë në Portin e Durrësit, zbulohet identiteti i shoferit dhe itinerari i kamionit

Autoritetet shëndetësore thanë të dielën se numri i ri i vdekjeve në mbarë Britaninë nga koronavirusi kishte arritur në 1.235 dhe me një rritje prej 207 vdekjeve në 24 orët e fundit.

Të dhënat e përpiluara nga Universiteti Johns Hopkins me qendër në SHBA tregojnë se numri i të prekurve në të gjithë botën ka arritur në rreth 725 mijë, me afër 35,000 të vdekur dhe me më shumë se 156,000 janë shëruar nga infeksioni.

Pasi u shfaq për herë të parë në Wuhan të Kinës në dhjetor, virusi është përhapur në 177 vende dhe rajone./Eunews.al


Të fundit

“Shefqet Ndroqit” i shtohet një tjetër laborator/ Manastirliu: Zgjerohet gama e analizave falas për pacientët

Pas QSUT, një tjetër laborator modern i është shtuar rrjetit të laboratorëve publikë me standarde ndërkombëtare, në Spitalin Universitar...

I ngacmoi gruan, fqinji godet me thikë 57-vjeçarin në Vlorë

Zbardhen detaje nga plagosja me thikë në Vlorë. Raportohet se sherri mes dy fqinjëve erdhi pas përplasjes për gruan e njërit prej tyre. Shtetasi P.S.,...

Ministrja Kushi: Ka nisur puna për hartimin e Strategjisë Kombëtare të Rinisë

Ministrja e Arsimit, Sportit dhe Rinisë, Evis Kushi, ishte e pranishme sot në konferencën për rininë e organizuar nga Fondacioni “Qemal Stafa” dhe Fondacioni...

Sherr me thika në Vlorë, plagoset 57-vjeçari, kapet autori i dyshuar

Një sherr me thika ka ndodhur sot paradite në Vlorë, ku ka mbetur i plagosur një person. Sipas policisë, ngjarja ndodhi rreth orës 11:00,...

Alkool e drogë/ Arrestohet shoferi që nuk iu bind policisë, aksidentoi dhe një automjet

Një 35-vjeçar është arrestuar në Tiranë, i cili ka rrezikuar jetën e qytetarëve në rrugë për shkak të gjendjes së tij të dehur në...

Lajme të tjera

Web TV