Dha jetën për mbretin Zog në Vjenë, në Tiranë iu bë një ceremoni madhështore (FOTO)

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 31 Mars 2020

“Excelsior” ka botuar, të enjten e 26 shkurtit dhe 12 marsit 1931, dy shkrime në lidhje me personin e mbetur të vrarë në atentatin që iu bë asokohe mbretit Zog në Vjenë, të cilët, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, i ka sjellë për publikun shqiptar :

Viktima e atentatit kundër mbretit Zog në Vjenë

E enjte, 26 shkurt 1931, fq. n°6

“Ne kemi folur për sulmin në Vjenë kundër Mbretit Zog nga refugjatët shqiptarë. Ky është major Topallaj, marshalli i Oborrit Mbretëror, i cili u vra.”

Ceremonia mortore e major Topallajt, ndihmësit të mbretit Zog

“Viktimë në atentatin e Vjenës ndaj mbretit Zog të Shqipërisë, major Topallaj u vra nga agresorët e tij. Trupi i pajetë u dërgua në Tiranë, ku u mbajt një ceremoni mortore madhështore.”

https://www.darsiani.com/la-gazette/excelsior-1931-ceremonia-mortore-madheshtore-e-major-topallajt-i-cili-u-vra-ne-atentatin-ndaj-mbretit-zog-ne-vjene-fotografite/  


Të fundit

Braçe publikon foton e rrallë: 25 vite nga masakra më e madhe zgjedhore, Sali Berisha dhe regjimi i tij…

Erion Braçe pa rikujtuar dhe njëherë pas 25 vitesh, zgjedhjet e 26 majit të 1996 të cilën ai e...

Ish-shefi i SHIK: Njerëz brënda PD-së nxorrën në pritë Azem Hajdarin

Muajt e fundit të Presidencës, Berisha kishte krijuar një konflikt të hapur me familjen Haklaj nga Tropoja, me të cilën dikur kishte pasur dikur...

Kthjellime dhe vranësira, parashikimi i motit për ditën e sotme

Dita parashikohet të vijojë me kthjellime dhe vranësira kalimtare në të gjithë vendin. Sipas MeteoAlb ultësira perëndimore dhe zonat e ulta paraqiten me mot të...

Vranë 20-vjeçaren në sy të fëmijës, gazetat greke: Bashkëshorti nuk pranon të shkojë më me fëmijën e tij në atë shtëpi (Video)

Hetimet po vazhdojnë me një ritëm të shpejtë për të gjetur autorët e vrasjes së 20-vjeçares Caroline para syve të foshnjës së saj 11-muajshe....

Zbulohen dokumentet sekrete, ja si i lejoi Berisha firmat piramidale

Presidenca e Sali Berishës, ka prodhuar një prej dramave më të mëdha sociale me efekt në pjesën dërrmuese të shoqërisë. Mes viteve 1993-1996, Shqipëria...

Lajme të tjera

Web TV