Ulja e pagave me 70%/ Si u arrit marrëveshja mes bordit dhe lojtarëve të Barçës?

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Lionel Messi konfirmoi të hënën se lojtarët e Barcelonës kishin pranuar propozimin e klubit për të ulur pagat e tyre me 70%, ndërsa futbolli është në pritje për shkak të koronavirusit. Marrëveshja u desh 10 ditë për t’u arritur, pasi klubi njoftoi qëllimet e tyre.

Më 14 mars klubi pushoi të gjitha aktivitetet, me pezullimin e të gjitha garave dhe u bë e qartë se ata nuk mund të mbulonin buxhetin e sezonit prej 1.047 miliardë eurosh.

Josep Maria Bartomeu foli me bordin e tij për të kërkuar zgjidhje dhe ajo që u duk si zgjidhja e vetme ishte ulja e pagave të ekipit të parë. Por përpara se të flisnin lojtarët, lajmet u filtruan në shtyp.

Bartomeu foli me lojtarët në 20 mars, por ata tashmë e dinin çfarë po vinte raporton “Marca”.

Kapitenët e njoftuan presidentin se ata ishin të gatshëm të ulnin rrogën dhe filluan të flasin për 70%. Më pas ata i komunikuan lajmet pjesës tjetër të skuadrës, të cilët nga ana e tyre u këshilluan me këshilltarët e tyre. Pastaj erdhën probleme, pasi disa panë masën që nuk ishte brenda legjislacionit të ERTE, ndërsa kapitenët u zemëruan që lajmet kishin rrjedhur duke thënë se ata nuk dëshironin të zvogëlonin pagën e tyre.

Lojtarët, kuptohet, nuk i pëlqyen këto raporte dhe një numër prej tyre menduan se ishte një taktikë nga ana e klubit për t’i bërë presion në një marrëveshje të shpejtë. “zbatoni një ERTE, me ose pa lojtarët,”-ishte mesazhi i dërguar nga klubi për shtyp, i cili nuk u prit mirë.

Marrëveshja përfundimtare u bë gjatë fundjavës, duke pranuar një ulje prej 70 përqind të pagave të tyre dhe ata madje u ofruan vullnetarisht para shtesë për të ndihmuar stafin jo sportiv në klub.

Lexo edhe :  Plagosja e policit pas Panathinaikos-Olympiacos, qeveria greke mbyll stadiumet për 2 muaj

Njoftimi i Messit bëri pozicionin e lojtarëve të qartë dhe ajo e ktheu bordin e klubit përsëri nën vëzhgim të hollësishëm./Fjala.al/

Të fundit

Pritjes i vjen fundi/ Nisin përgatitjet për “BBV3”, ja pamjet brenda shtëpisë (Foto)

Big Brother Vip Albania” është spektakli më i ndjekur në Shqipëri, ku banorët transmetojnë shumë emocione të forta teksa...

“Më duhen 8 mijë euro”/ Gazetari publikon mesazhet, si Naim Murseli kërkonte para borxh

Ish-deputeti i Kuvendit të Kosovës dhe gazetari Milaim Zeka ka deklaruar se babai i Naim Murselit ka ndryshuar qartë qëndrim në lidhje me vrasjen...

Një iranian thyen rekordin, vendos 88 lugë të balancuara në trupin e tij

Një burrë iranian theu rekordin e tij botëror Guinness duke balancuar 88 lugë në vende të ndryshme në trupin e tij. Abolfazl Saber Mokhtari,...

VIDEO/ Ngjarje e jashtëzakonshme, presidenti i klubit turk grushton arbitrin kryesor

E pazakontë, e turpshme dhe për të ardhur keq: Presidenti i skuadrës turke, Ankaragucu, bën veprimin e papërgjegjshëm dhe të dënueshëm në fushën e...

Nis studimi i terapisë së kombinuar të kancerit “mRNA”

Kompanitë farmaceutike kanë filluar ditën e sotme fazën e fundit të provave për trajtimin e kombinuar të kancerit “mRNA”, i cili konsiston në përdorimin...

Lajme të tjera

Web TV