Maqedoni/ Humb jetën gruaja shtatzënë, dyshohet për Covid-19

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Një 37-vjeçare nga Maqedonia ka ndërruar jetë në Klinikën Gjinekologjike dhe Akusheri në Shkup. Dyshohet se gruaja shtatzënë ishte e prekur nga koronavirusi, Covid-19 pasi ajo arriti në klinikë me temperaturë të lartë mbi 39 gradë, ndërsa fetusi i kishte vdekur.

Klinka njoftoi se menjëherë 37-vjecares i është marrë një mostër për Covid-19, ndërsa testi do të konfirmojë ose jo prezencën e koronavirusit.

Njoftimi nga Klinika për Gjinekologji dhe Akusheri:

Pacientes menjëherë i është marrë edhe mostër për Kovid-19. Mjekët në mënyrë operative e nxjerrën fetusin, ndërsa nga barku i nënës është evakuuar qelb. Arsyeja e mundshme për temperaturën e lartë është gjendja septike e pacientes, ndërsa testi do të konfirmojë ose jo prezencën e koronavirusit. Gjatë intervenimit gjendja e pacientes u keqësua me ç’ rast ajo u intubua, u bë reanimim i plotë, por për fat të keq, në orën 22 është konstatuar vdekje. Arsyeja për vdekje me shumë gjasa është sepsa nga tromboembolizmi masiv, ndërsa pacientja do të dërgohet për obduksion, me çka do të ketë diagnozë të saktë.

Sipas KGJA, bëhet fjalë për paciente me mbipeshë, e cila ka peshuar 150 kilogram. Me preson të lartë të gjakut dhe takikardi, e cila në 5 muajt e fundit fare nuk është lëvizur, ndërsa në përputhje me të dhënat nga mjekët nga Ohri, pacientja nuk i ka kryer kontrollet e nevojshme gjinekologjike.


Të fundit

Reagimi i Kate Middleton kur iu kërkua të bënte një “selfie” po bëhet viral

Të martën, Princesha e Uellsit, 41 vjeçe, udhëtoi në qytetin verior anglez të Leeds për të folur me vendasit...

Porti i ri Tregtar në Porto Romano, Balluku: Investim strategjik për Shqipërinë

Zëvendëskryeministrja Belinda Balluku zhvilloi një takim sot me përfaqësues nga një serë kompanish dhe institucionesh financiare ndërkombëtare, të interesuara për ndërtimin e portit tregtar...

COVID-19, MSH: 10 raste të reja me koronavirus, asnjë viktimë në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i bën thirrje qytetarëve të mos neglizhojnë vaksinimin anticovid dhe vaksinimin kundër gripit, për të forcuar mbrojtjen ndaj...

Porti tregtar në Porto Romano, Rama: Projekt strategjik për vendin

“Një projekt strategjik për vendin por edhe rajonin e Europës juglindore” – kështu e konsideroi kreu i qeverisë Edi Rama, projektin për ndërtimin e...

Nedim Bajrami prezantohet tek Sassuolo, trajneri gati të ndryshojë skemën për të

Nedim Bajrami është futbollisti më i ri i Sassuolo. Mesfushori shqiptar është transferuar orët e fundit të merkatos së janarit në klubin emilian për...

Lajme të tjera

Web TV