“Duhet 1 vit e gjysmë që të rikuperohet 1 muaj mbyllje”, Samir Mane ngre alarmin

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Presidenti i Balfin Grup, Samir Mane, ka thënë sot se në të gjithë Shqipërinë kompania e tij ka 4200 persona të punësuar, ndër të cilët sipas tij 55% janë aktualisht duke punuar.

Në një lidhje live me emisionin “Opinion”, Mane tha se Shqipëria është në ditët më të kqëija të vetat.

“Për një muaj të mbyllur do të duhen 18 muaj që ekonomia të rikuperohet, Shqipëria në këtë moment është në ditët më të këqija të vetat.”-u shpreh ai.

I pyetur në lidhje me rritjen e çmimeve të produkteve, biznesmeni theksoi se nëse çmimet do të rriten në Europë e njëjta gjë do ndodhë në vendin tonë.

“Nëse çmimet do të rriten në Europë edhe në Shqipëri do të ketë rritje çmimi.”-deklaroi presidenti i Balfin Grup.

Më tej ai theksoi se edhe ajo pjesë e punonjësve të tij që nuk janë duke punuar momentalisht janë paguar dhe se është duke u  punuar që të mos hiqet asnjë person nga puna.

“4200 punonjës kemi në Shqipëri, ndërsa 5800 në rajon. Në Shqipëri 55% janë në punë, pjesa tjetër janë në shtëpi për shkak se dyqanet e pakicës janë të mbyllur, të gjithë janë paguar deri tani dhe shqetësimi më i madh ka qenë se si ta bëjmë që të mos i heqim nga puna punonjësit.

Kompanitë e mëdha janë shumë të rrezikuara dhe puna jonë e përditshme është si të bëjmë të mundur që të mos heqim asnjeri nga puna dhe deri në qershor të vitit tjetër mund të mos heqim asnjë nga puna”-deklaroi Mane/Fjala.al/

 

 

Të fundit

Një iranian thyen rekordin, vendos 88 lugë të balancuara në trupin e tij

Një burrë iranian theu rekordin e tij botëror Guinness duke balancuar 88 lugë në vende të ndryshme në trupin...

VIDEO/ Ngjarje e jashtëzakonshme, presidenti i klubit turk grushton arbitrin kryesor

E pazakontë, e turpshme dhe për të ardhur keq: Presidenti i skuadrës turke, Ankaragucu, bën veprimin e papërgjegjshëm dhe të dënueshëm në fushën e...

Nis studimi i terapisë së kombinuar të kancerit “mRNA”

Kompanitë farmaceutike kanë filluar ditën e sotme fazën e fundit të provave për trajtimin e kombinuar të kancerit “mRNA”, i cili konsiston në përdorimin...

Ish-kryeministri ‘non grata’ në SHBA, Minxhozi zbulon mesazhin e amerikanëve

Analisti Skënder Minxhozi, duke komentuar deklaratën e të ngarkuarit me punë të SHBA në Tiranë, David Ëisner, i cili tha se nuk i përgjigjet...

Analisti britanik bën paralajmërimin e frikshëm: Evropa të nisë përgatitjet për luftë

Shtetet anëtare të NATO-s në Evropë po përballen me një krizë të madhe – Rusia dhe Kina po armatosen me shpejtësi, me Moskën që...

Lajme të tjera

Web TV