Papunësia alarmante, në SHBA thyhet dy herë rekordi i vitit 1982

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Një rekord prej 6.6 milionë amerikanësh u regjistruan javën e kaluar për të përfituar pagën e papunësisë. Sipas autoriteteve, kjo shifër ka tejkaluar rekordin e vendosur dy javë më parë kur u regjistruan 3.3 milionë.

Kujtojmë se rekordi i mëparshëm ka qenë në vitin 1982 kur ishn regjistruar 695 mijë amerikanë.

Shifra alarmante e papunësisë për ekonominë amerikane vjen në një kohë kur lokalet, restorantet, kinematë, hotelet dhe palestrat janë mbyllur për shkak të koronavirusit.

216,722 është numri i personave të infektuar nga COVID-19 në SHBA, ndërsa personat që kanë humbur jetë janë 5,137.


Të fundit

Shpërdorim detyre e trafik droge, arrestohen 8 persona në Tiranë, 3 shpallen në kërkim

Prokuroria e Tiranës ka prere 11 urdhër arreste, ku 8 prej tyre janë ekzekutuar mbrëmjen e djeshme, ndërkohë që...

“Ndër më të mëdhenjtë në Mesdhe”/ Rama publikon pamje nga maketi për transformimin e Portit të Durrësit

Kryeministri Edi Rama e ka nisur mëngjesin e sotëm me pamje nga maketi i sapo përfunduar për transformimin e Portit të Durrësit, në një...

Inaugurohet investimi 25.5 mln euro në Kamëz/ Rama: Reformë të thellë në sistemin e ujësjellësve

Në Kamëz është përuruar sot godina e re e Ujësjellës- Kanalizimeve, një iniciativë e përbashkët e qeverisë shqiptare, gjermane, Bashkimit Evropian dhe qeverisë zvicerane...

Prostata dhe patologjitë e saj më të shpeshta

Problemet me prostatën hasen shpesh por më së shumti prekin meshkujt e moshës mbi 50 vjeç. Prostata është një gjendër e vogël, në madhësinë e...

Plagosja e biznesmenit në Sarandë, arrestohet një nga autorët (Emri)

Është ndaluar një nga autorët e biznesmenit Spiro Iljadhi. Në prangat e policisë ka rënë Redjan Haderi, 33 vjeç nga Tepelena. Haderi është ndalur në...

Lajme të tjera

Web TV