Johnson në spital, kush i ka kodet e valixhes bërthamore të Britanisë tani?

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Përkeqësimi i gjendjes shëndetësore të kryeministrit të Mbretërisë së Bashkuar, Boris Johnson, ka bërë që ditën e sotme në mediat britanike të qarkullojnë lajme për situatën politike dhe të ngrihen pikëpyetje për valixhen bërthamore.

Deri në këto momente qeveria britanike nuk ka treguar se kush është përgjegjës për raketat bërthamore në Mbretërinë e Bashkuar gjatë qëndrimit në spital të Johnson.

Ministri i Kabinetit Michael Gove i është përgjigjur intervistuesit të BBC-së për pyetjen se nëse kodet bërthamore ishin kaluar Ministrit të Jashtëm, Dominic Raab, duke i thënë se janë zbatuar protokollet, por nuk kka dhënë më tej detaje.

“Janë zbatuar protokollet e testuara mirë. Por unë nuk mund të flas për çështje të sigurisë kombëtare”.-tha Gove.

Duhet theksuar se Mbretëria e Bashkuar është një nga pesë fuqitë bërthamore zyrtare dhe ka katër nëndetëse bërthamore të armatosura me raketa balistike Trident me koka bërthamore. Ky vend ka afro 215 raketa bërthamore, por vetëm 120 besohet të jenë operative, shkruan Reuters. Deri në këto momente vetëm Kryeministri ka kodet që lejojnë urdhërimin e një sulmi bërthamor, ose të paktën kështu është konfirmuar./Fjala.al/

Të fundit

Çfarë përmban propozimi i Sekretarit të NATO-s për ndihmën ushtarake Ukrainës?

Ministrat e jashtëm të NATO-s të premten do të diskutojnë për një ndihmë të re ushtarake për Ukrainën, të...

Nisin fluturimet direkte nga Tirana në Kopenhagë

Qytetarët shqiptarë nga sot mund të fluturojnë direkt drejt kryeqytetit të Danimarkës, Kopenhagës. Fluturimi i parë direkt është pritur me një ceremoni të veçantë...

Soko: Ja sa duhet të llogaritet minimumi jetik për një familje me 4 persona

Eksperti i ekonomisë Pano Soko nga Nisma Thurje, duke folur për minimumin jetik, tha në emisionin “Open” në News24, se të jetosh në minimumin...

Miqësoret dhe më pas Europiani, kombëtarja stërvitet në “Shtëpinë e Futbollit”

Trajneri i Shqipërisë, Sylvinho ka thirrur lojtarët e kombëtarës në “Shtëpinë e Futbollit”, për të parë kështu situatën e tyre në këtë fund muaji....

Lajme të tjera

Web TV