39 persona vdiqën në kamion ndërsa hynin ilegalisht në Britani, ja çfarë deklaron shoferi

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Shoferi i kamionit Maurice Robinson ka pranuar fajësinë në Bailey Old për 39 akuza për vrasje pas vdekjes së një grupi migrantësh Vietnamezë.

31 meshkujt dhe tetë femrat u zbuluan në një rimorkio frigoriferike në 23 tetor në Grays, Essex.

Robinson, 25 vjeç, nga Craigavon, Irlanda e Veriut, më parë pranoi komplotin për të ndihmuar emigracionin e paligjshëm.

Në të njëjtën seancë të Old Bailey, i pandehuri Gheorghe Nica mohoi 39 akuza për vrasje. Të dy burrat u shfaqën përmes lidhjes video.

Trupat e shtetasve Vietnamezë u zbuluan në një pasuri industriale menjëherë pasi kamioni mbërriti në Mbretërinë e Bashkuar në një traget nga Zeebrugge në Belgjikë. Midis burrave, grave dhe fëmijëve ishin 10 adoleshentë, dy prej tyre djem 15 vjeç. Në mars, u zbulua se të gjithë vdiqën nga asfiksia dhe hipertermia./BBC

Të fundit

Çfarë përmban propozimi i Sekretarit të NATO-s për ndihmën ushtarake Ukrainës?

Ministrat e jashtëm të NATO-s të premten do të diskutojnë për një ndihmë të re ushtarake për Ukrainën, të...

Nisin fluturimet direkte nga Tirana në Kopenhagë

Qytetarët shqiptarë nga sot mund të fluturojnë direkt drejt kryeqytetit të Danimarkës, Kopenhagës. Fluturimi i parë direkt është pritur me një ceremoni të veçantë...

Soko: Ja sa duhet të llogaritet minimumi jetik për një familje me 4 persona

Eksperti i ekonomisë Pano Soko nga Nisma Thurje, duke folur për minimumin jetik, tha në emisionin “Open” në News24, se të jetosh në minimumin...

Miqësoret dhe më pas Europiani, kombëtarja stërvitet në “Shtëpinë e Futbollit”

Trajneri i Shqipërisë, Sylvinho ka thirrur lojtarët e kombëtarës në “Shtëpinë e Futbollit”, për të parë kështu situatën e tyre në këtë fund muaji....

Lajme të tjera

Web TV