Kur do ta kemi ilaçin ndaj Covid-19? Ekspertët: Kjo është shpresa jonë e vetme

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Bota ka hyrë në garë për të gjetur ilaçin ndaj koronavirusit. Trajtimi efektiv mund të jetë shpresa e vetme për të frenuar përhapjen e koronavirusit derisa të gjendet ilaçi ndaj Covid-19.

Por sa janë afër studiuesit për të gjetur ilaçin ndaj koronavirusit?

Për javë të tëra, Presidenti Trump, me gjithë kundërshtimet e ekspertëve ka prezantuar ilaçin hidroksiklorurinë për trajtim e Covid-19.

Ajo shitet nën emrin e markës Plaquenil. Hidroksilklorina është përdorur për dekada në trajtimin e malaries, artritin reumatoid dhe lupusin.

(Vetë  Trumpi ka një interes tejet të vogël në planin financiar personal të Sanofit, që është edhe prodhuesi i ilaçeve franceze që prodhon Plaquenil.)

Por, ne nuk e dimë nëse vërtetë hidroksillorina trajton Covid-19.

Nga ana tjetër, një studim i ri sugjeron se ilaçi mund të shpejtojë shërimin e rasteve të buta, siç raporton Denise Grady për The Times.

Studimet e hershme janë të kufizuara, ose me të meta serioze.

Për fat të mirë, ekziston një provë klinike mbarëkombëtare në Universitetin e Minesotas që mund të hedhë dritë në javët e ardhshme sa i përket kësaj çështjeje.

Ndërkohë, hidroksilklorina nuk duhet të merret si ilaçi i mirëqenë, shkruan Olga Lucia Torres për The Times.

Në të kundërt, hidroksilklorina mund të ketë efekte anësore serioze: dëmtim të zemrës dhe retinës, madje edhe verbëri të përhershme.

Megjithatë, ka shpresë për një ilaç të i ri terapeutik, thotë Dr. Gottlieb.

Ai përshkruan dy lloje që janë gjetur deri më tani:

Ilaçet antivirale, siç janë ato të përdorura për trajtimin e HIV-it, të cilat pengojnë virusin të përsëritet në qelizat e goditura nga Covid-19.

Ilaçet antivirale të koronavirusit janë në faza të ndryshme të zhvillimit; më inkurajues është remdesivir, që është duke u testuar në gjashtë klinika, disa prej të cilave pritet të japin rezultate përgjatë këtij muaji, sipas Matthew Harper.

Lexo edhe :  Vrasja për një vajzë/ Merret vendimi për të rinjtë që i morën jetën Stiven Toshkëzit

A nuk mund ta gjejmë sa më shpejt vaksinën?

Zakonisht vaksinat zgjasin një dekadë ose më gjatë për t’u gjetur dhe zhvilluar. Shkencëtarët po punojnë për ta shkurtuar këtë kohë në një vit.

Kjo është arsyeja pse nevoja për trajtime në një periudhë afatmesme është emergjente dhe vaksina mund të mos jetë shpresa jonë e vetme./Përshtati nga New York Times për Fjala, B. Quku

Të fundit

Leipzig triumfon ndaj Frankfurt dhe fiton Kupën e Gjermanisë në vitin e dytë radhazi

Leizpigu për të dytin vit radhazi fitues i Kupës së Gjermanisë. Klubi gjerman në pronësi të markës së famshme...

Basha: U tërhoqa se nuk doja luftë, PD do të bëjë ndryshimin me mbështetjen e SHBA

Ish-kryedemokrati Lulzim Basha ka zhvilluar sot një takim me të rinjtë në Lezhë, ku është shprehur se tërheqja e tij nga politika, u bë...

Aksidenti në Rrëshen, shkon në 7 numri i të plagosurve, mes tyre 3 fëmijë

Është rritur numri i të plagosurve nga aksidenti i rëndë i regjistruar mbrëmjen e sotme në Rrugën e Kombit në zonën e Rrëshenit ku...

Rrëzohet te Mali i Robit, humb jetën turistja polake

Një shtetase polake 83-vjeçare në afërsi të një hoteli në Kavajë është rrezuar aksidentalisht në trotuar dhe për pasojë ka humbur jetën. Pas rrëzimit në...

Tjetër “divorc” tek Los Blancos, Hazard do të largohet nga klubi në fundin e këtij sezoni

Në një ditë me lamtumirë “yjesh”, surpriza vjen nga Spanja: Eden Hazard largohet nga Reali i Madridit. Marco Asensio ishte i pari, më pas...

Lajme të tjera

Web TV