“Nuk mund të shoh nipin tim”, vetëvritet i moshuari me koronavirus

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Një ngarje e rëndë ka nodhur në Itali, teksa një i moshuar është vetëvrarë duke u hedhur nga dritarja, pas qëndrimit prej disa ditësh në karantinë për shkak se ishte pozitiv me koronavirus.

“Unë nuk mund ta shoh nipin tim. Nuk ka më kuptim të jetoj kështu.” -ishin fjalët e shkruara në letrën e lamtumirës së një të moshuari në Savona.

Veprimi ekstrem nuk ka qenë i vetmi kohët e fundit,kdy të moshuar të tjerë nga Savona kanë kryer vetëvrasje, dukshëm të dobësuar nga detyrimi për të qëndruar i mbyllur në shtëpi.

“Ju nuk duhet të ndiheni vetëm, është një fazë kaluese që do të kapërcehet. Mund të ndodhë që të ndjehen të demoralizuar në këtë situatë. Të moshuarit nuk mund të shohin fëmijë dhe nipër, por ata do ta bëjnë sërish këtë”,-u shpreh Carlo Vittorio Valenti, drejtor i Departamentit të Shëndetit Mendor në Savona.

Ndërkohë statistikat flasin për akte vetë-dëmtuese të kryera veçanërisht nga burra të moshës 75 deri 80 vjeç, pa patologji të veçantë të mëparshme dhe në shumicën e rasteve të martuar./Fjala.al/

Të fundit

“Koha t’i japim fund luftës më të gjatë”/ Biden do të tërheqë trupat amerikane nga Afganistani

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Joe Biden, tha të mërkurën se Shtetet e Bashkuara do të fillojnë tërheqjen e...

“6 persona me shkopinj bejsbolli erdhën drejt meje”/ Zbardhet dëshmia e policit në Mamurras

Askush nuk i identifikon me emra të përveçëm të dyshuarit e familjes Fufi në Mamurras, tre prej të cilëve përfunduan në pranga për sulmin...

Manastirliu jep lajmin e mirë: Shqipëria siguron 50,000 vaksina “Sputnik V”

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu ka njoftuar sot se Shqipëria ka siguruar marrëveshjen për të marrë 50.000 vaksina Sputnik V të Rusisë. “Shqipëria siguron marrëveshjen...

Rama poston dy foto nga takimet elektorale të PS dhe PD: Pa koment

Kryeministri Edi Rama ka publikuar dy foto nga takimi elektoral i PS dhe PD në Dibër dhe Paskuqan të zhvilluar ditën e sotme. “Pa koment”,...

Shqipëria mbështet vendimin për tërheqjen e trupave nga Afganistani

Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka, me anë të një postimi në rrjetet sociale shkruan se sot ishte e pranishme në...

Lajme të tjera

Web TV