Këto janë vaksinat që luftojnë koronavirusin, por tre prej tyre…

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Organizata Botërore e Shëndetësisë tha në fillim të kësaj jave se ekzistojnë të paktën 70 vaksina të mundshme për të shëruar koronavirusin.

Tri nga këto vaksina janë ende në fazat e para të testimit, të cilat kërkojnë kohë dhe durim. Megjithatë, nuk ka një kurë të aprovuar zyrtarisht për të trajtuar koronavirusin, edhe pse kërkimet po ecin me shpejtësi, shkruan CBS News.

Ilaçet që mund të përdoren kundër koronavirusit është remdesiviri, i krijuar fillimisht për Ebolën, dhe hidroksiklorokina i krijuar për trajtimin e malaries.

Institutet Feinstein për Kërkime Mjekësore në Northëell Health po testojnë ilaçin reumatizmatik të prodhuar nga kevzara, i prodhuar nga Regeneron, për të parë nëse mund të luftojë inflamacionin e shkaktuar nga virusi; inflamacion që dëmton mushkëritë.

Dr Anar Yukhayev, një OB-GYN, ishte pacienti i parë tek i cili u provua ilaçi dhe sipas tij, kur ai ka pyetur mjekët se “nëse do të ishin në vendin e tij a do ta merrnin këtë ilaç. Dhe pa hezituar të dy thanë po”, shprehet Jukhayev për CBS News.

Në kërkimet shkencore dhe provat klinike pacientët caktohen rastësisht dhe kjo i lejon studiuesit të krahasojnë rezultatet.

Unë jam falënderues ndaj Zotit që jam këtu”, tha Jukhayev.

Genentech ka filluar zhvillimin e actemra, një tjetër anti-inflamator.

Natyra e krizës së koronavirusit me të vërtetë na ka bërë të punojmë me shpejtësi marramendëse me shumë raste për ta provuar dhe aprovuar testet klinike”, tha Dr. Levi Garraway, zyrtari kryesor mjekësor i Genentech.

Pacientët me sëmundje të rënda po marrin ilaçe eksperimentale në një përpjekje të dëshpëruar për të shpëtuar jetën. Megjithatë, këto studime klinike janë thelbësore për të kuptuar se çfarë funksionon në të vërtetë ndaj koronavirusit./ Përshtati nga CBS News për Fjala.al, B. Quku


Të fundit

Horoskopi për ditën e sotme, 23 maj 2021

Dashi Sikur çdo ditë të ishte si sot, jeta do të ishte parajsë. Kjo është potencialisht një kohë e mrekullueshme...

E rëndë/ Radha për të hyrë në tualetin e një lokali bëhet shkak i vrasjes së një të riu

Disa pamje të rënda vijnë nga një lokal nate në Bronx të New York-ut, në SHBA, ku një person është ekzekutuar me armë zjarri. Shkak është...

Berisha ‘non grata’ në SHBA, Kreshnik Spahiu: Fati i keq që do e bëj burgun në pleqëri

Kreshnik Spahiu ka ironizuar komentet e disa prej analistëve që shprehen se para se Sali Berisha të ishte shpallur ‘non grata’ nga SHBA e...

Mbajtën peng dy persona/ Policia jep detaje për arrestimin e Seit Manahasa: I kërcënuan dhe shantazhuan për…

Policia e Elbasanit ka dalë me njoftimin zyrtar në lidhje me arrestimin e Sait Manahasës, i cili u vu në pranga në një aksion...

I dha titullin Atletikos, Suarez shpërthen në lot: Barcelona nuk më vlerësoi, Messi…

Luis Suarez i ka dhënë titullin kampion Atletiko Mardidit, teksa me golat e tij gjatë gjithë sezonit, por më shumë me dy golat në...

Lajme të tjera

Web TV