Shkelësit e karantinës, Komisioni i Ligjeve miraton ndryshimet

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Gjatë pandemisë së Covid-19, Komisioni i Ligjeve ka miratuar ndryshimet në Kodin Penal për shkelësit e karantinës.

I vetmi që ka votuar kundër këtyre ndryshimeve ka votuar vetëm deputeti i opozitës Andi Përmeti.

Në draftin final, që do të shkojë për miratim të enjten në Kuvend, u vendos se kush thyen karantinën dënohet nga gjobë deri me 3 vjet burg.

Nëse dikush e shpërndan virusin, pra përhap një sëmundje infektive dënimi do të jetë nga 10 vite që ishte propozuar në 5 vite burg.

Nëse qytetarët thyejnë rregullat dy herë do të dënohen me gjobë, deri në 1 vit burg.

Komisioni i Ligjeve ka miratuar edhe disa ndryshime në Kodin Penal për dhunën në familje. Mësohet se nga tre variantet e propozuara është miratuar ai i Alket Hysenit.

Të fundit

Skemat lehtësuese të OSHE për klientët debitorë: Në prill u mbyllën 677 aktmarrëveshje

OSHE ka implementuar prej 3 prillit disa skema të reja lehtësuese me qëllim shlyerjen e detyrimeve të papaguara nga...

Presidenciale në SHBA, qëndrimi i kandidatëve për president mbi armëmbajtjen

Dy kandidatët kryesorë për president të Shteteve të Bashkuara vazhduan fushatën këtë javë. Presidenti Joe Biden vizitoi një qytet amerikan që po përballet me...

Leipzig nuk gabon në transfertën e Heidenheim dhe ruan vendin e katërt ndaj Dortmund

Leipzig nuk gaboi në transfertë ndaj Heidenheim me miqtë që triumfuan me shifrat 1-2. Leipzig hapi llogaritë e sfidës në minutën e 42 me...

Sipas stinës, këto janë lista e ushqimeve që pastrojnë enët e gjakut

Enët e gjakut luajnë një rol shumë të rëndësishëm në organizëm. Ato transportojnë ushqyesit dhe oksigjenin nga zemra drejt organeve të tjera. Në disa raste, enët...

Cili nga qytetet e Shqipërisë do të ketë rritjen më të madhe të të nxehtit deri në 2040-n

Deri në vitin 2040, Durrësi do të jetë qyteti me rritjen më të madhe të valës së të nxehtit në vendet e Ballkanit Perëndimor. Është...

Lajme të tjera

Web TV