COVID-19/ Kina ia mbajti të fshehtë botës për 6 ditë shpërthimin e virusit

113 563 lexime

77,490FansaPëlqeje

Qeveria e Kinës e ka mbajtur të fshehtë shpërthimin e COVID-19 për gjashtë ditë, pasi e kuptuan se situata ishte serioze.

Kështu shkruan Daily Mail. Sipas saj, zyrtarët e lartë të Pekinit e kuptuan që me 14 janar se po përballeshin me një krizë të madhe shëndetësore. Por vetëm më 20 janar, presidenti Xi shpalli emergjencën publike.

Mijëra njerëz mendohet se janë infektuar gjatë këtyre gjashtë ditëve të rëndësishme, teksa qeveria ua mbajti informacionin sekret.

Ish-kreu i MI6 në Britani, sir John Sawers tha se qëllimi ishte që të shmangej marrja e përgjegjësisë dhe fajit përsipër.

Të fundit

Jehonë botërore që Putin testoi vaksinën te vajza e vet

Lajmi i bujshëm i ditës së sotme ishte se Rusia do të miratojë së shpejti një vaksinë anti COVID-19...

Kastrohet ariu i egër pasi iu afrua një vajze më shumë se ç’duhet (VIDEO)

Ka një zemërim nga qytetarët në Meksikë pasi një ari i zi i parë në video teksa afrohej tek një vizitor në një park...

Më 12 dhe 14 gusht Tirana pa drita, ja zonat dhe oraret

Në datën 12 dhe 14 gusht në disa zona në Tiranë do të ketë ndërprerje të energjisë elektrike. Sipas OSHEE-së kjo do të ndodhë për...

Pamjet me dron, ja pasojat e shpërthimit katastrofal në Bejrut (VIDEO)

Shpërthimi i madh që goditi portin e Bejrutit dhe rrethinat e saj një javë më parë ka lënë zonën si në një shtet të...

Politika në Kosovë s’gjen qetësi, sërish përplasje brenda koalicionit qeverisës

Marrëdhëniet ndërmjet partnerëve të koalicionit qeverisës në Kosovë u dukën të lëkundura që pas rifillimit të bisedimeve me Serbinë të ndërmjetësuara nga Bashkimi Evropian. Aleanca...

Lajme të tjera

Web TV