“Trajtim me antibiotikë të kombinuar”, mjekja tregon gjendjen e pacientëve te Spitali COVID 2

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Mjekja Silvana Bala ka treguar për të gjithë situatën e pacientëve në spitalin COVID2, ndryshe “Shefqet Ndroqi”, ku tha se ndodhen në reanimacionin e këtij spitali 5 persona 2 prej të cilëve në intubim.

Në një lidhje me Fax News ajo tha se po bëhet retrospektivë me kartelat e pacientëve për të kuptuar nëse virusi ka ardhur më herët në vend, ndërsa lidhur me pikun e infeksioneve, tha se është për t’u lavdëruar që virusi po ecën valë-valë në vendin tonë dhe jo në fluks rastesh.

“Në reanimacion ndodhen 5 të sëmurë 2 nga të cilët janë të intubuar. Situata e pacientëve është stabël dhe nën kontroll. Gjendja e pacientëve të dalë nga intubimi është stabël por ka nevojë për kujdesin e mjekëve ende.

Dua të sqaroj se pneunomia e mushkërive është një komplikacion i shpeshtë por tek koronavirusi ka një specifikë të veçantë. Tek neve jemi duke hapur kartelat për të parë dhe evidintuar sepse kemi pasur raste në kohën që ishte e panjohur për ne për të gjetur imazhe të ngjashme të Covid me simptoma të pneunomisë. Kishin karakteristikë që kalonin me veshtirësi pneunominë, gjë e cila sot është karakteristikë për koronavirusin, kryesisht tek të moshuarit. Do dalim me një përfundim sa më shpejt, do kërkojmë informacione sa kemi, do kontrollojmë kartelat, dhe në bazë të protokolleve që janë bërë edhe në Kinë apo në Europë do të dalim në disa konkluzione.

Një pacient që shtrohet edhe me Covid edhe me pneunomi, trajtohet me antibiotikë të kombinuar, me terapi të protokolleve që parashikon OBSH. Ka tashmë skema të veçanta që infeksionistët i kanë vënë në funksion. Një pacient me pneunomi dhe Covid negative, trajtohet me mjekimet e diagnozës.

Lexo edhe :  Dilema për kursin e fushatës

Është një klinikë e veçantë në Sanatorium që përbajnë klientët Covid negativ që kanë kaluar virusin dhe janë mbi 60-vjeç, siç është klinika me Covid pozitiv. Unë them se e kemi fituar këtë betejë që në fillim, jemi vendi ndër të parat për masat që kemi marrë. Nuk mund ta kuptoni se çfarë lloj përgatitje ishte bërë në sistemin spitalor, ishin gati 500 shtretër, dhe mendoja një shifër të madhe. Ai suspacion i ardhur valë-valë është një sukses në këtë pandemi kaq të madhe”, tha Bala.

Të fundit

“Koha t’i japim fund luftës më të gjatë”/ Biden do të tërheqë trupat amerikane nga Afganistani

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Joe Biden, tha të mërkurën se Shtetet e Bashkuara do të fillojnë tërheqjen e...

“6 persona me shkopinj bejsbolli erdhën drejt meje”/ Zbardhet dëshmia e policit në Mamurras

Askush nuk i identifikon me emra të përveçëm të dyshuarit e familjes Fufi në Mamurras, tre prej të cilëve përfunduan në pranga për sulmin...

Manastirliu jep lajmin e mirë: Shqipëria siguron 50,000 vaksina “Sputnik V”

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu ka njoftuar sot se Shqipëria ka siguruar marrëveshjen për të marrë 50.000 vaksina Sputnik V të Rusisë. “Shqipëria siguron marrëveshjen...

Rama poston dy foto nga takimet elektorale të PS dhe PD: Pa koment

Kryeministri Edi Rama ka publikuar dy foto nga takimi elektoral i PS dhe PD në Dibër dhe Paskuqan të zhvilluar ditën e sotme. “Pa koment”,...

Shqipëria mbështet vendimin për tërheqjen e trupave nga Afganistani

Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka, me anë të një postimi në rrjetet sociale shkruan se sot ishte e pranishme në...

Lajme të tjera

Web TV