“Lajmet fake” përmes WhatsApp, bien me 70% dërgesat e SMS-ve

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

WhatsApp ka shënuar një rënie me 70% të mesazheve që ridërgohen nga njëri-tjetri, një mënyrë kjo për të mos përhapur informacioneve të rreme apo dezinformime për koronavirusin.

Organizata Botërore e Shëndetësisë tha se përhapja e atyre që njihen si “Fake-News” rreth pandemisë tashmë quhet “Info-demic”. Dy javë më parë, WhatsApp ndaloi dërgimin e të njëjtit mesazh drejt më shumë se 5 personave apo më shumë se një grupi chat-i.

Një zëdhënës i rrjetit social tha se WhatsApp është angazhuar në ndalimin e mesazheve virale, duke monitoruar me kujdes bisedat personale dhe ato private, që kanë lidhje me Covid-19. WhatsApp ka qënë kyç në përhapjen e informacioneve të rreme përgjatë periudhës së pandemisë.

Ekspertët thonë megjithatë se WhatsApp dhe kanalet e tjera të mesazheve private janë më të vështira për tu monitoruar në krahasim me Facebook, Twitter apo Youtube. Dhe duket se me zbutjen e agresionit të virusit vdekjeprurës, edhe WhatsApp e ka kaluar pikun e tij për informacionet e lajmet e rreme./Burimi:BBC Përshtati: Fjala.al

Të fundit

A do të izolohet vendi pas shtimit të rasteve? Skënder Brataj zbulon përse nuk u mblodh Komiteti sot

Skënder Brataj, Kreu i Urgjencës Kombëtare i ftuar në Shqip Show nga Rudina Xhunga, tha se Komiteti Teknik i...

I dolën qoftet djegëse, klienti rreh me grushta shitësin (Video)

Një ngjarje e pazakontë ka ndodhur në qytetin Afyonkarahisar në Turqi. Një klient ka rrahur me grushta shitësin vetëm për shkak se qoftet ishin...

Çudia e radhës/ Bleu telefonin online, nuk do ta besoni çfarë i erdhi në kuti (Foto)

Një grua ka paguar 1,500 dollarë pasi kishte porositur celularin e fundit iPhone 12, por u shokua kur i erdhi porosia, sepse ishte vetëm...

Covid-19 i merr jetën mësuesit të shkollës 9-vjeçare (Emri+Foto)

Pas lajmit të hidhur për ndarjen nga jeta të drejtorit të shkollës 9-vjeçare në fshatin Karkanjoz të Beratit, një tjetër arsimtar është shuar nga...

U tha se nuk do të vinin, Ministria Shëndetësisë: Pas pak mbërrijnë në Rinas mbi 15 mijë dozat e vaksinës Pfizer

Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar se 15,210 dozat e vaksinave të kompanisë Pfizer do të mbërrijnë pas pak në Shqipëri. Fillimisht ministria njoftoi se ardhja...

Lajme të tjera

Web TV