“Kujtonte se vargjet ishin për të”, Ahmeti: Ndoshta Nexhmije Hoxha vdiq nga koronavirusi

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Shkrimtarja Mimoza Ahmeti ka rrëfyer historinë e keqkuptimit që kishte krijuar Nexhmije Hoxha për një poezi të sajën.

Në ciklin “Poetët për poetët” iniciuar nga Qendra Kombëtare e Librit dhe Leximit, Ahmeti tregon se si gruaja e diktatorit mendoi se vargjet që autorja kishte shkruar për të dashurin e saj, i referoheshin vetë Nexhmijes.

“Ne patëm një takim simbolik: kisha shkruar një poezi për të dashurin tim, ku e quaja “hiena me sy të kaltereme”. Kisha shtuar: Prova e qëndresës sime! Gruaja “Diktatore” kishte kujtuar se këto vargje aludonin për të”, kujton shkrimtarja.

Duke hedhur dyshimin se Nexhmije Hoxha mund të ketë ndërruar jetë nga koronavirusi, Mimoza Ahmeti thekson se edhe kritikë të letërsisë pas viteve ’90, vijonin të mendonin se poezia e saj ishte censuruar pasi vargjet i referoheshin gruas të diktatorit.

Reagimi

Unë isha një poete e re, që ajo nuk e takoi asnjëherë.

Ajo ishte një grua, “Diktatorja”, që unë nuk e takova asnjëherë.

Ne patëm një takim simbolik: kisha shkruar një poezi për të dashurin tim, ku e quaja “hiena me sy të kaltereme”.

Kisha shtuar: Prova e qëndresës sime! Gruaja “Diktatore” kishte kujtuar se këto vargje aludonin për të.

Kur “Diktatoren” e rrëzuan nga pushteti, kritiku më në zë i letrave dhe esteti, më thoshte që donte të shkruante një libër për mua.

Se si diktatura më kishte censuruar dhe përndjekur. Unë nuk mund t’i shpjegoja atij se ajo poezi e mallkuar, që e kishte bërë atë grua të tërbohej, i kushtohej të dashurit tim.

Kritiku estet më ndiqte. Vazhdoja t’i ikja, derisa ndërroi jetë. Po këtë vit, ndoshta nga Corona, ndërroi jetë edhe “Diktatorja”.

Lexo edhe :  Vuçiç anulon pjesëmarrjen në samitin e BE-së në Tiranë, "shpërthen" me fyerje ndaj Kurtit

Tani që ata të dy nuk janë, unë pa frikë mund të pohoj se diktati vjen nga keqkuptimi dhe se frika nga tjetri krijon fantazmën historike.


Të fundit

VIDEO/ Mbrojtësi i Uruguait shpërthen pas eliminimit: “Janë një tufë hajdutash”

Jose Maria Gimenez, mbrojtësi i Uruguajit, shpërtheu në akuza kundër FIFA-s pas ndeshjes, që skuadra amerikano-latine fitoi ndaj Ganës...

Tjetër valë e rrezikshme? Rreth 1 milion raste me Covid-19 në Britani brenda një jave

Sipas të dhënave zyrtare të publikuara të premten, numri i rasteve të reja të Covid-19 në Britani theu sërish shifrën e 1 milion të...

Spartak Ngjela: Saliut i hidhen prangat më 6 dhjetor, nëse guxon e bën ndonjë marrëzi

Nga Spartak Ngjela Protesta e organizuar për në Tiranë në datën 6 dhjetor, kur Tirana duhej të ishte në festë, sepse Bashkimi Evropian ndodhet me...

Mediat greke flasin për piloten, gruaja që “frikëson” Turqinë, fitoi ndër 250 personave

Pilotja greke 29-vjeçare Theodora Dourou ka qenë në fokus të mediave greke si pilotja më e mirë ndër 250 pjesëmarrësve që patën një stërvitje...

Masat e sigurisë për 6 dhjetorin, Çuçi: Protesta të mbahet, por jashtë zonës së kuqe

Ministri i Brendshëm Bledi Çuçi është takuar ditën e sotme me kreun e Policisë së Shtetit, Muhamet Rrumbullaku dhe ka diskutuar për masat e...

Lajme të tjera

Web TV