Prokuroria: 25% më shumë banda në 2019, rriten pengmarrjet dhe krimet seksuale

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Prokuroria e përgjithshme i ka dorëzuar Kuvendit raportin vjetor të gjendjes kriminale në vend.

Në raport shkruhen të dhënat e detajuara për numrin llojin, shtrirjen territorial, intensitetin dhe format e kriminalitetit që kanë ndodhur gjatë vitit 2019. Gjithashtu në raport bëhet dhe një krahasim me veprat specifike kriminale të ndodhura në vitet e kaluara. Në raporti i siguruar nga ABC News, thuhet se gjatë vitit 2019 janë rritur me 40 % krimet seksuale, janë shtuar pengmarrjet, si dhe ka 25 % më shumë banda kriminale.

Në raport vihet re se vepra penale më e përhapur në Shqipëri gjatë vitit të shkuar është vjedhja e pasurisë, që përbën 31% të të gjithë veprave penale.

Ndërkohë qytetet që kanë pasur një kriminalitet të lartë vitin e shkuar janë: Vlora e para, e ndjekur nga Gjirokastra dhe më tej nga Durrësi.

Të fundit

Peshëngritje, Evagjeli Veli, e bronztë në Evropianin e Moskës, 29-vjeçarja ngjitet në podium

Kuqezinjtë e peshëngritjes nisin konkurrimin, 29-vjeçarja ngjitet në podium në shkëputje. Në kryeqytetin e Rusisë, Moskë, po zhvillohet Kampionati...

Rruga e mbushur me gëzhoja/ “Kumbari” i Shkodrës u ekzekutua pa mëshirë me kallashnikov

Rruga Shkodër-Koplik në fshatin Dobraç i Ri është mbushur me gëzhojat e kallashnikovit që i morën jetën Bardhok Pllanajt mbrëmjen e sotme rreth orës...

Futbolli i sallës, Shqipëria, me shumë mungesa në dy sfidat e radhës të Eliminatoreve

Trajneri i Kombëtares së futbollit të Sallës shpall listën për përballjen me Kroacinë dhe Ukrainën. Në kuadër të përgatitjeve për dy ndeshjet e ardhshme...

Luhen 3 ndeshjet e fundit, mbyllet java e 26-të e Kategorisë Superiore

Me 3 takimet e luajtura të dielën, është mbyllur edhe java e 26-të e Kategorisë Superiore, e cila, sidoqoftë, pas dy ndeshjeve të së...

Johnson tregon ku mund të shkojnë me pushime anglezët me pasaportat-Covid

Kryeministri i Britanisë së Madhe, Boris Johnson, pritet të qartësojë nëse britanikët mund të nisin sezonin e pushimeve në muajin maj. Johnson, do t’i drejtohet...

Lajme të tjera

Web TV