Rikthehemi në modën e viteve ‘80, ja cilat ishin ikonat e 3 dekadave më parë

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Përfundimisht jemi rikthyer në modën e viteve ‘90, me fustanet e ngushta e të shkurtra, në varëset që lidhen në fyt apo edhe bluzat e shkurtra. Ndërsa në vitet 1980, moda ishte me xhaketa të fryra e fustane me rrudha e vata më të mëdha, vitet ‘90 ishin më të lehta.

Fustanet e ngushta, ngjitur pas trupit janë ato që rikthejnë modën e 30 viteve më parë. Në ato kohë, fundjavat ishin të paimagjinueshme pa një palë streçe të shkurtëra e me shkëlqim, atlete të mëdha e një xhiro me biçikletë. Përveç veshjeve, i njëjti stil i atyre viteve rikthehet edhe për modelet e flokëve, të lirshme, të thjeshta, të pakrehura e të pastiluara qartë.

Vitet ‘90 ishin vitet kur vunë emër modelet si Linda Evangelista. Asaj iu bashkuan më vonë modelet si Naomi Campbell, Cindy Craëford e Christy Turlington, mbi pasarelën e Versace, për prezantimin e koleksionit të ri 1991. Nga mesi i asaj dekade, bukuria duket se mori një tjetër kuptim, siç ishte modelja Kate Moss. Në 1993, Marc Jacobs ngjiti në pasarelë modele të veshura me ato që u njohën si “fustanet e gjyshes”.

Ai u kritikua gjerësisht e madje në atë kohë u pushua nga puna. Por ai koleksion u bë pika e kthesës në industrinë e modës përgjatë gjithe dekadës, edhe të jetës e karrierës së tij sigurisht. Ishte viti ‘94 kur Channel vendosi të mitizojë stilin e rrugës, me xhinse të grisura e të gjera me bel të lartë, çanta të vogla apo edhe varëset me zinxhir të trashë. Dekada kanë kaluar por industria e modës kthehet pas, duke i ofruar femrave e meshkujve, veshje praktike e të përshtatshme për çdo orar të ditës. Në sfilatën e tij të parë për Gucci, Tom Ford ndërhyri në brendin italian duke sjellë pantallonat e gjera velvet dhe këmishat e satenit.

Lexo edhe :  Sharon Stone flet për herë të parë pas vdekjes së nipit

E para këtë modë e përqafoi Madonna, që u vesh në këtë mënyrë gjatë mbrëmjes së MTV Video Music Award në vitin 1995. Ai që guxoi në fund të viteve 90’ ishte Alexander McQuinn, që sfidoi modën me veshje të printuara, me foto apo edhe me motive tropikale, deri tek pantallonat në metal, flori e argjend.

Ndikim më vete për adoleshentët e asaj periudhe ishin edhe personazhet kryesorë më filmat “Beverly Hills” apo “Princi i Bell Air”. Por filmi që përcaktoi trendin e fundit të viteve ‘90 ishte padyshim seriali “Friend” dhe “Sex and the City”, ku Jennifer Aniston dhe Sarah Jessica Parker u shndërruan në ikona të modës./Fjala.al/Burimi:CNN


Të fundit

Situata në veri të Kosovës/ Borrell thirrje palëve: Të ulen menjëherë tensionet

Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme, Josep Borrell ka reaguar mbi situatën  e tensionuar në...

Gjermani/ Nuk ka rrogë gjatë karantinës për të pavaksinuarit

Nga 1 nëntori, në Gjermani do futet në fuqi masa e re që është marrë si një mënyrë për të ‘ndëshkuar’ qytetarët që nuk...

Atentati ndaj “krahut të djathë” të presidentit ukrainas, Zelensky zotohet të përgjigjet

Ndihmësi i presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky, i ka shpëtuar një atentati. Zelensky ka premtuar përgjigje të fortë pasi ndihmësit e tij i lartë i...

SHBA dhe Franca ulin tensionet, ja për çfarë ra dakord Macron pas telefonatës me Biden

Presidenti francez Emmanuel Macron do ta dërgojë sërish javën e ardhshme ambasadorin e këtij vendi në Shtetet e Bashkuara pasi Presidenti Joe Biden ra...

Juventus përmbys gjithçka dhe arrin fitoren e parë në kampionat, debuton Manaj me Spezian (Video)

Më në fund ka dritë në fund të tunelit për Juventusin. Bardhezinjtë kanë mposhtur 2-3 në transfertë Specian duke siguruar fitoren e parë në...

Lajme të tjera

Web TV