Armand Duka i “jep” titullin Tiranës pa pritur se çfarë do të vendosë fusha

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Nëse kampionati shqiptar i futbollit do të përfundonte sot, Tirana do të shtonte një yll në kurorën e saj, ndoshta një nga më të diskutueshmit në historinë e bardhebluve.

Me një formulë që po aplikohet në vende si Franca, FSHF synon të japë “në tavolinë” titullin e Superiores, e të vendosë po kështu edhe ata që shkojnë në Champions, Europa League, dhe që zbresin nga elita.

Kreu i futbollit shqiptar u ankua se askush nga qeveria nuk po merr mundimin ta informojë për hapat që duhet të marrë. Armand Dukës nuk ka kush t’i shkruajë, por pretendon se e kishte gati një program për të rinisur përgatitjet për kampionatin në datën 2 Maj….Mesa duket “veza” i plasi që në kotec.

Propozimi i fundit i FSHF ishte kampionati më 20 maj, por është gati edhe opsioni për të vendosur kampionin pa kushte.

Nëse kështu ndodh…Tirana merr titullin aforfe, dhe shkon në Champions. 53 pikë bardheblutë kundrejt 44 të Kukësit ur janë luajtur 26 ndeshje. Laçi është i treti dhe shkon në Europa League, edhe pse ka të njëjtat pikë si Skënderbeu.

Por “mish mashi” që rrethon korçarët me dënimin ekzemplar nga UEFA, dhe “ngrirja” e renditjes, çon kurbinasit në kupat kontinentale. Vllaznia do detyrohet të luajë në Play Out” me ekipin e tretë të një Lige inferiore, ndërsa zbresin “Pa shumë diskutime” Luftëtari dhe Flamurtari.

Të fundit

Himara nis sezonin turistik/ Fluks turistësh nga Anglia, Gjermania e Zelanda e Re

Himara tashmë e ka nisur sezonin turistik duke sfiduar edhe motin e paqëndrueshëm. Numri i turistëve është në rritje ndërsa...

Gjendet e pajetë në banesë adoleshentja, ‘ngrihet në këmbë’ grupi hetimor

Një 17-vjeçare dyshohet se i ka dhënë fund jetës duke u vetëvarur. Adoleshentja raportohet se është gjetur e pajetë nga familjarët e saj. Ngjarja e...

Dhjetëra të vdekur nga i nxehti ekstrem në Meksikë

Gjithsej 48 persona kanë vdekur brenda dy muajve për shkak të të nxehtit ekstrem në Meksikë, me pothuajse gjysmën e vdekjeve të regjistruara vetëm...

Rita Lati zbulon parodinë që e bëri të famshme (Video)

Rita Lati ka ushqyer me humor publikun shqiptar prej dekadash, duke shkruar emrin e saj krah aktoreve më të dashura. Në fillimet e saj u...

Pse duhani kushton më lirë në Shqipëri?

Duhanpirja në Shqipëri vijon të mbetet në nivele të larta ku pothuajse gjysma e meshkujve konsumojnë duhan. Niveli i konsumit tejkalon ndjeshëm  vendet e...

Lajme të tjera

Web TV