20 shtëpitë më të shtrenjta në botë, nga Jennifer Lopez tek Bill Gates

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Është e pamundur të mohosh faktin se personazhet e famshme pëlqejnë të bëjnë gjëra të një niveli krejt tjetër nga njerëzit normal. Dhe kjo sepse e kanë mundësinë ta bëjnë këtë gjë.

Nga pushimet e klasit të parë, tek makinat më të shtrenjta si Maserati, Rolls Royce apo Buggati. Thjesht kërkojnë më të mirën. Kjo vërehet edhe tek shtëpia që zgjedhin për të jetuar.

Përse të jetojnë në një shtëpi normale, kur mund t’ja lejojnë vetes një super vilë luksoze, edhe nqs janë vetëm 2 veta në shtëpi? Ndonjëherë në lojë hyn edhe konkurenca mes njëri tjetrit.

Shtëpia, makina dhe pushimet tregojnë nivelin. Ja cilat janë 20 shtëpitë më të shtrenjta në botë, mes personazheve të botës së shoëbizit.

Në vend të 20 renditet Jennifer Lopez, shtëpia e së cilës në Bell Air, e blerë në vitin 20176, ka kushtuar 28 milionë dollarë. Ajo ka 7 dhoma gjumi, 13 tualete, një dhomë kinemaje, dy shtëpi për miqtë, një pishinë dhe një teatër me 100ulëse dhe një fushë minigolfi.

Në vendin e 19 renditet shtëpia e aktorit Mel Gibson, me vlerë 29.75 milionë dollarë në Costa Rica, prej 500 hektarë tokë përpara bregut të detit. Më pas renditet vila e këngëtares Gëen Stefani me vlerë 35 milionë dollarë, pozicionuar në Hollyëood Hills me sipërfaqe 12 mijë metra katrorë.

35 milionë dollarë kushton edhe vila e Lori Laughlin në Los Angelos. Në vend të 16 pozicionohet shtëpia e Celine Dion që kushton sot 38.5 milionë dolllarë.

Në vend të 15 qëndron P.Diddy me vilën e tij të stilit europian në Holmby Hills në Californi, në vlerën e 40 milionë dollarëve, ku vetë reperi është kujdesur që përvec dhomave pishinës e palestrës, të mos i mungojë as salloni i bukurisë, një SPA si dhe dhoma e masazhit.

Në vend të 14 është Dr.Dre me vilën në Brentëood, në 140 mijë metra katrorë, në vlerë be 40 milionë dollarëve. Will dhe Jada Pinkett Smith e kanë blerë shtëpinë e tyre në Malibu në shumën e 42 milionë dollarëve që në shtator të 2011 dhe për asnjë moment nuk e kanë menduar të zhvendosen prej saj. Në Santa Barbara ishte përzgjedhja e Ellen DeGeneres për të blerë shtëpinë e ëndërrave për 45 milionë dollarë.

Demi More ka zgjedhur qiellgërvishtëset përpara Central Park në Neë York për shtëpinë e saj që kushtoi 45 milionë dollarë, me sipërfaqe 1500 metra katrorë.

Sting, që renditet në vendin e 10, është fqinj me Demin, pasi ka zgjedhur shtëpinë ngjitur me të, në Central Park West, të cilën e bleu për 50 milionë dollarë. Në vendin e 9, renditet shtëpia e modeles Cindy Crawford me vilën buzë detit në Malibu, që e bleu sa hap e mbyll sytë për 50 milionë dollarë, me sipërfaqe 5 mijë metra katrorë.

HoWard Stern pozicionohet në vendin e 8 me vilën në Palm Beach që e bleu për 52 milionë dollarë. Tiger Woods është padyshim një nga sportistët më të famshëm, po aq e famshme për shkak të festave të pafundme është edhe vila e tij 10 mijë metra katrorë në Jupiter Island, që në treg ka vlerën e 54.5 milionë dollarëve.

Tom Cruise ka zgjedhur vilën 10 mijë metra katrorë, me një panoramë mahnitëse e 2 pishina të mëdha, për shumën e 59 miliardë dollarëve. Në vend të 5, në kodrat e Bel Air pikaset lehtësisht vila 30 mijë metra katrorë e një prej çifteve më të famshme të shoëbizit, Beyonce dhe Jay Z, që e blenë atë për 88 milionë dollarë, në ulje nga cmimi fillestar prej 135 milionësh.

Oprah Winfreyt i ka kushtuar po aq vila e saj e jashtëzakonshme me 6 dhoma gjumi, 14 tyualete të stilit neo-gjeorgjian, me pishina, fusha golfi e tenisi, kopësht me trëndafila e 2 hektarë tokë e mbjellë me avokado. Në vend të tretë është vila e George Lucas, regjisorit të famshëm, që kushton 100 mln dollarë.

Në të, mund të hysh vetëm me ftesë nga vetë i zoti, i cili ka sigruar leje që asnjë vizitor, qoftë edhe jashtë mureve të saj, të mos ketë mundësi ta fotografojë shtëpinë. Ajo përbëhet nga disa godina të ndara, një teatër me 300 ulëse, 2 librari, pishinë të hapur e të mbyllur, parking për 200 makina, kopështe me lule etj.

Në vend të dytë, përsëri për shumën e 100 milionë dollarëve, pozicionohet vila e George Clooneyt, një vilë e shekullit të 18-të, në liqenin e Komos, në Itali. Dhe padyshim që në vend të parë renditet si më e shtrenjta në botë, vila e miliarderit dhe filantropit Bill Gates.

E shtrirë në një sipërfaqe prej 66.000 metra katrorë, ajo ka 7 dhoma gjumi, 24 tualete, 6 kuzhina, një librari 2100 metra katrorë, palestër me sauna, dhoma miqsh, pishina me sistem të brendshëm muzikor si dhe një teatër.

Burimi: Nimvo,Përshtati: Fjala.al


Të fundit

Të shtëna me armë në Elbasan, dyshohet për një të plagosur

Të shtëna me armë janë regjistruar mbrëmjen e së martës në Elbasan. Burime bëjnë të ditur se të shtënat...

Emri/ Shqiptari burgoset me mbi 3 vite burg. Gjykatësi: Është e qartë se…

Shtetasi shqiptar 34-vjeçar pretendoi se ishte përfshirë në tregtinë e paligjshme pasi puna e tij e planifikuar ishte anuluar dhe se nuk kishte ku...

Sherri në ‘’Selman Stërmasi’’/ Dënohet Presidenti, administratori dhe trajneri i Kastriotit, nuk shpëton as drejtori i Skënderbeut

Disiplina e FSHF ka dhënë dënimet për javën që la pas Superliga. Për sherrin në ‘’Selman Stërmasi’’, Presidenti i Kastriotit, Alban Vogli është dënuar...

Vrasja që zbuloi “Bitcoin” tek “5 Maji”, këto janë super pajisje kompjuterike që u sekuestruan

Vrasja te “5 maji” në Tiranë, solli në zbulimin e disa pajisjeve kompjuterike të cilat shërbejnë për monitorimin dhe zhvillimin e kriptomonedhave virtuale Bitcoin. Këto...

E pazakontë/ Modelja ekspozon të pasmet në ditën e dasmës (Foto)

Shumica e nuseve zgjedhin të mbulohen paksa ditën e martesës, megjithatë një modele bëri krejt të kundërtën. Modelja MC Rielle thotë se vendosi të ekspozonte...

Lajme të tjera

Web TV