Ilir Demalia: Shqipëria, shtet i nxjerrë në ankand, rrezikon të…

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Ilir Demalia thekson se elita politike e 30 viteve të fundit është fajtore për gjendjen ku ndodhet Shqipëria.

Në një intervistë për Ora News analisti Demalia shpjegon se klasa aktuale politike po shfrytëzon koronavirusin për të vazhduar sundimin politik.

Sipas Demalisë, Shqipëria është një shtet i nxjerrë në ankand  duke u vënë në dyshim ekzistenca për 100 vitet e ardhshme.

Mendoj që  Shqipëria si një vend i varfër dhe si një shtet ku nuk ka ndërtuar themelet e demokracisë dhe ka mungesë të theksuar të funksionimit të demokracisë është edhe në një gjendje më të rëndë sesa shtetet e tjera. Shtetet e varfra, shtetet e sapo dala nga diktatura, ne e kemi provuar në 1997 ku një Sude dhe një Xhafere rrëzuan gjithë shtetin, mund të kolapsojnë shumë lehtë.

Jetojmë në situatë ku Shqipëria nuk do të ketë ato ndihma dhe atë përkujdes ekonomik, pasi vetë Evropa nuk e di se çfarë dot ë ndodhë me Evropën.

Në këtë situatë unë mendoj se shqiptarët duhet të jenë shumë të kujdesshëm, por në anën tjetër shqiptarët kanë kaluar çdo kufi durimi me këtë regjim politik që po përdor situatën e koronavirusit apo të tërmetit për profil politik dhe për të vazhduar sundimin politik.

Kjo është e tmerrshme dhe do të ketë shumë pasoja. Borxhi ka shkuar 9.8 mld dollarë, Shqipëria sot është një shtet i nxjerrë në ankand.

Është në dyshim ekzistenca e Shqipërisë në 100 vjetet e ardhshme nëse nuk do të ketë një ndërgjegje kombëtare, nuk do të dalë një elitë politike që të jetë e përgjegjshme për vendin e vet. Kjo elitë politike 30 vjeçare është një rreth vicioz që sillemi në të njëjtën kënetë. Gjendje alarmante”, shprehet ai.

Të fundit

Interi është fitues i derbit të Milanos, goli i Lautaro Martinez vulos sfidën

Stadiumi “San Siro” në “flakë” pak pasi kishte kaluar gjysmë ore lojë në derbin Inter – Milan. Zikaltrit fituan...

Diskutimi mes Geasy dhe Luana Vjollcës: Do hap shampanjë kur të martohesh ti

“Zemër Luana” me autorësi dhe moderim të Luana Vjollcës në Tv Klan ka qenë një mbrëmje e tej mbushur me surpriza! Të ftuarit e kësaj...

Zhdukja e bletëve, kërcënim serioz për ekosistemin

Bashkimi Evropian ka bërë të ditur se është në përgatitje e sipër të një plani që ka të bëjë me rritjen e monitorimit të...

“Je ulli pa kokrra”, zihen dy kunatat: Je hasmi numër një, më ke ftohur zemrën

Pjesa e dytë e “Shihemi në Gjyq”, rubrikës së “E diela shqiptare” në Tv Klan ka nisur me tone të ashpra mes Marias dhe...

Ish-kryeministri izraelit: Putini premtoi se nuk do ta vriste Zelensky-in

Ish-Kryeministri i Izraelit Naftali Bennet, i cili shërbeu për pak kohë si ndërmjetës në fillim të sulmit rus në Ukrainë, thotë se Presidenti Vladimir...

Lajme të tjera

Web TV