Djemtë e El Chapos ‘bëjnë ligjin’ në Meksikë, dhunohet kush thyen karantinën

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Djemtë e mbretit famëkeq të drogës Joaquin Guzman, i njohur si El Chapo, janë duke e marrë seriozisht izolimin e koroanvirusit në Meksikë, sa që kanë paralajmëruar të gjithë qytetarët që nëse e shkelin do të ndëshkohen.

Iván Archivaldo Guzmán, 36 vjeç, dhe Jesús Alfredo Guzmán, 37 – i njohur si “Los Chapitos, ose” Chapo i Vogël “- kërcënuan shkelësit e shtetrrethimit në Culiacan me rrahje, arrestime dhe gjobëvënie, raportoi Yucatan Times.

“Pas orës 10 të natës, të gjithë njerëzit duhet të jenë brenda shtëpive të tyre për shkak të koronavirusit, përndryshe ata që e thyejnë do të ndëshkohen, këto janë urdhra nga lart (nga Los Chapitos) “, dëgjohet një anëtar i Sinaloa Cartel duke thënë në një video të shpërndarë në internet.

 

“Kjo nuk është lojë! Ne nuk po luajmë! ” shton ai.

Në kryeqytetin shtetëror të Sinaloa, njerëzit e kartelës të armatosur lëvizin rrugëve për tu siguruar që rergullat po zbatohen.

El Chapo
El Chapo

Në një video tjetër, banorët paralajmërohen se “kushdo që kapet pas orës 10 jashtë pa asnjë arsye thelbësore, do ti duhet të paguajë gjobë.”

“Los Chapitos” thuhet se drejtojnë kartelin e drogës famëkeq të babit të tyre, i cili ka një vlerë prej 1 miliard dollarë, së bashku me Ismael “El Mayo” Zambada./Burimi: NY Post Përshtati: Fjala.al

Të fundit

Etna ndriçon qiellin e natës me ‘ujëvarën’ e llavës 1,500-metra të gjatë

Shpërthimi spektakolar i vullkanit Etna arriti kulmin dje teksa ujëvara e llavës së tij zgjatej deri në 1,500 metra...

Befason Trump: Do të kandidoj sërish në 2024

Fushata elektorale 2024 nis këtë të dielë: “Do të jem unë kandidati republikan në zgjedhjet e ardhshme presidenciale”. Kjo është ajo që pritet të thotë...

Nëse iu këput lodhja direkt pasi hani bukë, ja çfarë jeni duke bërë gabim

I ka ndodhur të gjithëve që pasi kanë ngrënë drekë në punë, janë këputur dhe dembelosur, duke e bërë të pamundur të rikthejë energjinë...

Këshillat e zakonshme të pastrimit që mund të rezultojnë katastrofike, ja cilat janë

Mund të keni lexuar dhe dëgjuar mbi këshilla të ndryshme që ju vijnë në ndihmë në përditshmëri. Por ndodh që disa këshilla, të cilat...

Testimi për Covid-19 nëpërmjet telefonit, studiuesit gjejnë mënyrën për ta realizuar

FRANCË– Shpresat për kthimin e jetës në normalitet janë varur tek vaksina kundër COVID-19 por edhe tek testimi dhe identifikimi i rasteve të reja....

Lajme të tjera

Web TV