Njëmbëdhjetë lojtarët që Barcelona i ka gati për t’i shitur në verë

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Nga Coutinho te Busquets, Barcelona ka gati 11 emrat që mund t’i shesë këtë verë, për të përfituar të ardhura, duke mbushur në këtë mënyrë arkat e klubi në një kohë kur e gjithë bota e futbollist është duke vuajtur krizën e thellë ekonomike në të cilën i ka zhytur koronavirusi.

Klubi i Barcelonës është duke vështruar një sërë alternativash që mund t’i shesë gjatë merkatos së verës e ndër to 11 janë emrat më kryesor. Ndonëse situata për shkak të koronavirusit nuk është aspak e mirë, emrat më të mëdhenj kanë gjetur se si mund të shtojnë të ardhurat në arkat e tyre.

Klubet e mëdha në Europë janë të vetëdijshëm se këtë verë do të ketë disa transferime milionerësh dhe shumë më shumë transferime dhe pankarta se zakonisht. Klubi, në këtë kuptim, përveç lojtarëve që ka në preferencat e para për të larguar, mban edhe një sërë alternativash. Konkretisht deri në njëmbëdhjetë lojtarë të shpërndarë nëpër ligat kryesore në të gjithë kontinentin, do të ishin të disponueshëm për sezonin e ardhshëm, nëse klubi i Barcelonës ka nevojë për ta.

Dhjetë prej tyre janë futbollistë të dhënë si huazim. Disa emra,  si Rafinha ose Cucurella, patjetër që mund të largohen, megjithëse duhet theksuar se Barça nuk është e gatshme të lëshojë asnjë qindarkë për ta. As nuk përjashtohet mundësia që ata të hyjnë në një këmbim me lojtarë të skuadrave të tjera. Alena, Oriol Busquets, Waga ose Miranda, janë të përfshirë në listën e largimeve, megjithatë ekziston edhe mundësia e dhënies së tyre në formë huazimi. Një rast i ngjashëm është edhe ai i Pedrit, ndërsa Trincao llogaritet për ekipin e parë. Ndërkohë, Matheus Fernandes, në huazim ndaj Valladolid, është i dëmtuar dhe ndodhet jashtë kësaj liste për momentin.

Bayern Munich nuk do që të paguajë 120 milionë euro për transferimin e Coutinhos. Kështu që lojtari (27 vjeç) do të rikthehet te Barcelona, me të cilin ka kontratë deri në vitin 2023. Klubi e ka nxjerrë atë në shitje, por nëse dikush dëshiron, ai do të duhet të paguajë shumë. Coutinho dëshiron të shkojë në Premier League, ku ka luajtur për disa ekipe, i fundit mes tyre është Newcastle, por duke ditur se shifra që kërkon klubi katalanas është goxha i lartë situata e transferimit të tij duket pak e vështirë tashmë.

Jean-Clair Todibo ishte bindës me performancën e tij në Schalke 04 dhe klubi gjerman ishte gati për pagimin e 25 milionëve të opsionit të blerjes së tij, madje edhe më shumë para humbjes së mundshme të Kobac, një nga qendrat e tij fillestare. Kriza ekonomike e koronavirusit do të shënojë tablonë gjermane dhe çmimi i rënë dakord nga qendra franceze premtuese para pandemisë tani duket më e paarritshme.

Rafinha (27 vjeç) iu desh të pranonte rinovimin për një vit tjetër për të shkuar hua për Celta. Sigurisht, ajo ra dakord për një çmim fillestar këtë verë prej 16 milionë euro. Në Vigo, braziliani ka rifituar besimin dhe vazhdimësinë, duke treguar se ai ka lënë pas problemet e gjurit. Para pushimit, ai ishte në një nivel të lartë dhe kishte ekipe nga Premier League dhe Serie A që e ndoqën nga afër.

Carles Alena (22 vjeç) shkoi në Betis në dhjetor për të pasur më shumë minuta aktivizimi në dispozicion. Pezullimi i kampionatit për shkak të Covid-19 ka penguar përparimin e tij në momentin kur u përshtat në lojën e Rubit. Synimi i tij ka qenë gjithmonë të ketë sukses te Barça dhe ai i arrin qëllimet e tija. Aktulisht ka shumë ekipe të interesuara për të, duke filluar nga vetë Betis.

Lexo edhe :  Vajza u morr peng dhe u fut me forcë në makinë/ Policia gjen çiftin që alarmoi Tiranën

Moussa Wague (21 vjeç) u la me huazim në Nice në Ligue 1 në dimër, por ai mundi të luante vetëm 5 ndeshje. Ai tregoi aftësi të kufizuara mbrojtëse, por ishte goxha mirë në sulm duke i dhënë dy asiste për gola. E ardhmja e tij është në pikëpyetje tani, ndërsa transferimi do të bëhet vetëm nëse arrin një ofertë të mirë ose do qëndrojë nëse Semedo largohet në fund raporton La Vanguardia.

Ndryshe nga Busquets, Juan Miranda (21 vjeç) i cili nënshkroi një hua për dy sezone me Schalke 04 ka pasur pak rol të rëndësishëm në skuadrën gjermane. Tani ai thotë se është më i fortë psikologjikisht dhe ka më shumë personalitet. Ai dëshiron të shikojë projektin e Barçës, por do t’i japë përparësi luajtjes vitin e ardhshëm. Betis ose PSV Eindhoven kanë qenë të interesuar, ndërsa duhet theksuar se Barça e refuzoi ofertën e Juventusit.

Nëse disa ditë më parë do të zbulonim interesimin e disa skuadrave në Bundesligën për Oriol Busquets, Këln, Mainz, Hamburg dhe Werder Bremen , në La Liga kërkesat kanë qenë prej kohësh. Alaves dhe Valladolid e kanë ndjekur atë dhe tani interesi i Celtas bashkohet me të. Skuadra e të rinjve përfitoi nga huazimi i tij në Dutch Twente dhe dëshiron të bindë Setien për ta marrë atë në ekipin e parë.

Matheus Fernandes mbërriti në dimër nga Palmeiras, por fizikisht ai nuk kaloi te Barcelona. Mesfushori brazilian (21 vjeç) u huazua direkt nga Valladolid, ku për arsye burokratike nuk ka luajtur ende. Ai nuk do të kthehet te Barça, por do të kërkohet një huazim tjetër në mënyrë që të ketë sa më shumë minuta. Fernandes mund të vazhdojë aktivizimin në Pucela, sepse Ronaldo beson shumë tek ai, dhe ai ka luajtur për Sassuolo.

Klubi i Barçës u sigurua që Francisco Trincao (20 vjet) janarin e kaluar, pasi pagoi 31 milionë euro për Sporting de Braga, të ishte një lojtarë që do u hynte në punë. Ai është një futbollist i gjithanshëm që mund të luajë në mesfushë ose në sulm. Në klub, atë e shohin të përgatitur, megjithëse nuk e mbyllin mundësinë që ai të largohet me hua.

Pedri Gonzalez (17 vjeç) është zbulimi i Segunda A dhe është bërë futbollisti më i kërkuar në këtë kategori, sipas Transfermarkt. Verën do ta fillojë me ekipin e parë dhe nëse arrin ngjitet, ai do të qëndrojë të luajë me Barcelonën. Megjithatë aktualisht ai ka disa opsione si Betis, Celta ose Real Sociedad për të hyrë kaluar në formë huazimi, megjithëse nuk përjashtohet as mundësi për të vazhduar me Las Palmas.

Marc Cucurella (21 vjeç) është në huazim nga Barça te Getafe. Klubi i Getafes mund ta mbajë atë vetë duke paguar gjashtë milionë opsionin e blerjes jo të detyrueshme në fuqi deri më 30 qershor. Disa muaj më parë Getafe ishte i qartë për pagimin e atyre parave. Për shkak të marrëveshjes midis klubeve, në një shitje të ardhshme klubi i kryesuar nga Angel Torres do të mbante 60% të çmimit të shitjes dhe 40% e mbetur do të ishte për Barcelonën. Megjithatë duke parë situatën e krijuar nga Covid-19, tashmë është në pikëpyetje ky transferim, por edhe ato të lojtarëve të tjerë.

/Nga Katerina Tafa/ Gazeta Fjala/

 

Të fundit

Dropulli grek apo shqiptar? Plas “sherri” mes deputetes së PS-së dhe gazetarit Marin Mema (Dokumentari dhe debati i plotë)

Një ditë më parë në Top Channel u transmetuar dokumentari i radhës i “Gjurmë Shqiptare” të gazetarit Marin Mema....

Horoskopi, 18 janar 2021

DASHI Në letër ka komplikime dhe zgjedhje të vështira për të bërë. Nëse jetoni dy marrëdhënie në të njëjtën kohë, duhet të kuptoni se në...

Aleksej Navalnyn e arrestojnë pasi mbërrin në Moskë

Kritiku i ashpër i Kremlinit dhe aktivisti politik Aleksej Navalny u arrestua, pasi u kthye në Rusi të dielën. Me vendimin për kthim ai...

Makina i gjendet e djegur në Pukë, zhduket në Shqipëri ish-arbitri italian

Prej 10 ditësh ish-arbitri italian i futbollit Davide Pekoreli është zhdukur pa lënë gjurmë në Shqipëri. Mediat italiane raportojnë mbi ngjarjen e mistershme, ku ndër...

“A do dilje me një djalë më të ri?” Armina Mevlani jep përgjigjen e papritur

Armina Mevlani është pyetur në rrjetet sociale nëse do të martohej me një burrë më të ri se vetja dhe ajo tregoi nuk i...

Lajme të tjera

Web TV