OBSH ngre alarmin: Nga Covid-19 mund të vdesin 190 mijë qytetarë në…

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Matshidiso Moeti, kreu i OBSH-së në Afrikë ka paralajmëruar se nëse në këtë vend dështojnë masat, atëherë brenda vitit të parë të COVID-19 do të ketë 190 mijë viktima.

Në fakt ky paralajmërim bazohet në një studim i cili ka marrë për bazë një zonë prej 1 miliardë banorësh të 47 shteteve së bashku dhe parashikon që mund të infektohen 29- 44 milionë qytetarë brenda vitit të parë.

Deri tani gjithë Afrika është infektuar nga COVID-19, përveç Lesothos kurse kryesimin e mban Afrika e Jugut me 8 mijë e 200 raste si dhe 160 viktima. Më shumë viktima ka Algjeria 483.

OBSH ka vendosur theksin te problemet e vendeve më të populluara të Afrikës si Nigeria, Afrika e Jugut apo Bregu i Fildishtë.

Të fundit

Përfundon Ligue 1, Brest hyn në Champions për herë të parë në histori të klubit

Kampionati francez uli këtë të diel siparin për sezonin 2023-2024, duke dhënë dhe verdiktet e fundit. Në fakt, kishim...

Foto/ Si e kaluan fundjavën vipat shqiptarë!

Instagrami është mbushur plot me postime të VIP-ave, të cilët na tregojnë përmes fotove të rejat më të fundit. Si çdo herë dritare.net ju tregon...

Këto janë gratë më të pasura në botë! Si i vunë pasuritë e tyre marramendëse!

Për shekuj me radhë, bota e biznesit ka qenë e dominuar nga meshkujt, ku gratë rrallë njihen për arritjet e tyre. Pas ndeshjeve të...

Mbyllet në barazim pa gola sfida Egnatia-Vllaznia, rrogozhinasit shkojnë në finale

Finalja e “Final Four” do të jetë Partizani – Egnatia. Skuadra rrogozhinase arriti të kualifikohej në ndeshjen vendimtare të titullit pasi barazoi 0-0 me...

I keni ditur? Njihuni me 8 ushqimet e konservuara që ndihmojnë në humbjen e peshës

Kur bëhet fjalë për të humbur peshë, zgjedhjet e duhura ushqimore janë thelbësore. Ushqimet e konservuara mund të jenë një opsion i shkëlqyer për...

Lajme të tjera

Web TV