Koronavirusi/ Mbi 4 milionë të infektuar në botë, ja sa ka shkuar numri i të vdekurve

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Deri tani mbi 4 milionë qytetarë janë të infektuar me koronavirus në botë. Konkretisht janë 4,024,973 persona të infektuar, nga të cilët 279,321 sipas të dhënave të John Hopkins Univercity”.

Nga të dhënat mësohet se më shumë të infektuar dhe të vdekur nga virusi i tmerrshëm ka SHBA me 1,309,541 të infektuar nga të cilët kanë ndërruar jetë 78,794 persona.

Më pas është Britania Madhe me rreth 33 mijë të vdekur, e ndjekur nga Italia me 30,395 të vdekur. Në vend të katërt është Spanja më 26,478 të vdekur.

Franca ka regjistruar numrin e saj më të ulët ditor të vdekjeve për më shumë se një muaj, me 80 vdekje gjatë 24 orëve të fundit. Autoritetet po përgatiten të lehtësojnë kufizimet nga e hëna, siç ka vepruar edhe qeveria në Spanjën fqinje./l.m/Fjala

Të fundit

Çfarë përmban propozimi i Sekretarit të NATO-s për ndihmën ushtarake Ukrainës?

Ministrat e jashtëm të NATO-s të premten do të diskutojnë për një ndihmë të re ushtarake për Ukrainën, të...

Nisin fluturimet direkte nga Tirana në Kopenhagë

Qytetarët shqiptarë nga sot mund të fluturojnë direkt drejt kryeqytetit të Danimarkës, Kopenhagës. Fluturimi i parë direkt është pritur me një ceremoni të veçantë...

Soko: Ja sa duhet të llogaritet minimumi jetik për një familje me 4 persona

Eksperti i ekonomisë Pano Soko nga Nisma Thurje, duke folur për minimumin jetik, tha në emisionin “Open” në News24, se të jetosh në minimumin...

Miqësoret dhe më pas Europiani, kombëtarja stërvitet në “Shtëpinë e Futbollit”

Trajneri i Shqipërisë, Sylvinho ka thirrur lojtarët e kombëtarës në “Shtëpinë e Futbollit”, për të parë kështu situatën e tyre në këtë fund muaji....

Lajme të tjera

Web TV